Згідно з даними ГУ Національної поліції в Харківській області, в регіоні зареєстровано 491 кримінальну справу за фактами незаконного зняття грошей з банківських карт (ст. 190 КК - шахрайство).
«Минулого року було встановлено 423 випадки, а з початку поточного року - 68 інцидентів. При цьому по 26 епізодам вже відправлені матеріали до суду. Загальна по ним склала більше 230 000 гривень», - розповіли «ГХ» в ГУ Національної поліції в Харківській області.
Серед найпопулярніших схем шахраїв - установки накладок на банкомати і зчитування даних з магнітних стрічок банківських карт.
Як розповіли правоохоронці, зловмисники встановлювали на «шатро» банкоматів металеві накладки з липкою стрічкою з внутрішньої сторони. При цьому порушували роботу електронно-обчислювальних машин (комп'ютерів), що призвело до спотворення процесу обробки інформації та порушення встановленого порядку маршрутизації інформації банкоматів. Таким чином, шахраї завдали збитків на суму понад 27 000 гривень.
Ще одна банда займалася віддаленим збором персональних даних власників карток.
«За допомогою комп'ютерної техніки та спеціального програмного забезпечення віддаленого доступу зловмисники заволодівали персональною інформацією громадян, а саме даними, що містяться на магнітних стрічках банківських карт. Надалі, використовуючи специфічне обладнання, наносили їх на магнітні стрічки підроблених карток (білий пластик), після чого здійснювали незаконне зняття грошових коштів через мережу банкоматів. Таким чином вони здійснювали таємне викрадення чужого майна, а саме грошових коштів на загальну суму понад 200 000 гривень», - відзначили «ГХ» в Слобжанському управлінні кіберполіції.
Останнім часом у світі набирає популярність така шахрайська схема як "скімінг", коли касири супермаркету чи магазину крадуть гроші з банківських карт. Однак, за словами правоохоронців, у Харкові про подібні шахрайські дії з боку співробітників магазинів не відомо. При цьому деякі харків'яни відзначають, що при розрахунку в супермаркетах карткою суми знімалися кілька разів.
«Купував в магазині продукти, після приходу додому виявив, що з картки зникли гроші рівно в два рази більше, ніж було вказано у чеку. Банк, звичайно, свою вину визнав і гроші повернув, але осад залишився», - розповів «ГХ» харків'янин Сергій.
«Завжди забігала і розраховувалася в супермаркеті карткою. Суми на ній були невеликі, але з часом виявила, що на карті не вистачає то 10, то 20 гривень. Виявилося, що продавщиця просто помічала, хто з постійних відвідувачів не бере чеки і просто проводила свій товар по карті», - пояснила «ГХ» студентка Наталя.
Фахівці впевнені, що касирові досить легко скористатися вашою банківською картою для злочинних дій. Наприклад, працівник магазину проводить картою по терміналу для оплати два рази. Один раз, щоб списати з вас гроші за покупку, і другий - щоб отримати з карти особисту інформацію, яку потім можна використовувати для того, щоб вас пограбувати.
«Існує ще один спосіб. Касир просто запам'ятовує тризначний номер CVV, написаний на внутрішній стороні карти. Знаючи його і 16-значний номер вашої картки, касир або його спільники можуть зробити масу покупок з неї в інтернеті», - пояснив «ГХ» співробітник одного з банків Леола.
Як себе убезпечити:
Не давайте карту касирові в руки. Якщо він наполягає, стежте за його руками. Якщо з якихось причин він провів вашою карткою в терміналі двічі, запам'ятайте цю покупку. А потім, вже вдома, перевірте стан свого рахунку через інтернет-банкінг.
Заклейте тризначний код на внутрішній стороні картки (там, де магнітна лінія).
У налаштуваннях карти вкажіть, що з неї не можна здійснювати покупки онлайн. Для покупок в інтернеті використовуєте окрему карту, яка завжди буде вдома і ніколи - у гаманці.
Фахівці називають, що найкраще взагалі не розраховуватися банківськими картами, а платити виключно готівкою.