Відповідно до закону «Про державну реєстрацію прав на нерухоме майно та їх обтяжень», почали діяти нові правила реєстрації прав на нерухомість. Так, єдиним документом, що підтверджує право власності на квартиру, є виписка з Єдиного держреєстру речових прав на нерухомість.
Варто зазначити, що відтепер вносити зміни в реєстр можуть як нотаріуси, так і співробітники департаменту держреєстрації Мін'юсту, а також органи влади.
«Якщо раніше договору купівлі-продажу, міни, дарування, прийняття спадщини реєстрував тільки нотаріус, то зараз це можна зробити, наприклад, в центрі надання адмінпослуг, а згодом - навіть в сільраді, якщо його посадові особи отримають доступ до реєстру», - повідомив юрист Володимир Столітній.
За словами фахівців, нерухомість, яка внесена до реєстру, захищена від аферистів, тоді як житло, зареєстроване в паперовому реєстрі, може бути перепродано потай від власника.
Однак, платити за реєстрацію тепер доведеться по-новому. Якщо раніше реєстрація у нотаріуса обходилася в 200-500 гривень, то тепер вартість послуги залежить від терміновості. Наприклад, протягом двох годин - за 6890 грн., протягом дня - за 2756 грн., протягом двох днів - за 690 грн., за п'ять днів - 140 грн. При цьому, в центрі адмінпослуг доведеться заплатити лише 34 гривні.
«На жаль, казначейські рахунки, куди потрібно відправляти держмито, прийшли нотаріусам тільки в середині січня. Тобто фактично пів-січня нотаріуси не мали права укладати угоди», - розповів віце-президент Асоціації фахівців нерухомості України Ігор Балака.
Крім цього, фахівці відзначають, що після подачі заявки можна зайти на сайт реєстратора і роздрукувати документ, в якому вказано власник.