У Харківському художньому музеї, приміщення якого на початку війни постраждали від російського ракетного обстрілу, зараз тривають термінові роботи з порятунку двох музейних будинків. Обидві будівлі (основна та виставкова) є пам’ятками історії та архітектури: зведені за проектами видатного архітектора Олексія Бекетова в 19-20 сторіччях.
Музейники поспішають перекрити дах і засклити вікна до морозів. Кошти на першочерговий ремонт музей має. Їх надали організації і харків’яни, які відгукнулись на прохання про допомогу одного з найстаріших і найцінніших за складом мистецьких зібрань вітчизняних музеїв. Утім, цих грошей недостатньо, і пошуки благодійників, донатів продовжується.
Про це «GX» розповіла директорка Харківського художнього музею Валентина Мизгіна.
Харківський художній музей. Після 2 березня 2022 року
«Об'єднання «Харків-Нюрнберг» виділило 1,8 млн грн на перекриття двох покрівель. І зараз бригади покрівельників у швидкому темпі перекивають дахи основного та виставково приміщень Ще 800 тис. грн дали інші донати - на вікна. У Києві знайшлася архітектурно-будівельна організація під назвою «Інка», яка почула нас і зараз вставляє вікна в основній будівлі нашого музею. Також тут відремонтували систему опалення», - розповіла директорка музею.
Однак залишаються незаскленими ще близько 50 вікон у другому будинку музею. Там також потрібно відновити систему опалення, пошкоджену навесні в результаті обстрілів.
«Залишається проблема з виставковою залою: якщо не поміняти вікна, то взимку там буде сиро. На ремонт системи опалення цієї будівлі майже зібрали кошти, не вистачає трохи більше 20 тисяч гривень. Думаю, знайдемо. А от на вікна треба ще шукати», - каже Валентина Мизгіна.
Крім того, гроші будуть потрібні і на капремонт всередині приміщення.
«Щоб музей міг розпочати повноцінну роботу, з експозиціями, необхідно капітально відремонтувати зали, які постраждали від вибуху. Вікна, затягнуті навесні поліетиленовою плівкою, товстим картоном, не могли захистити приміщення від дощів та вітру. Все відсиріло. Пізніше за рахунок донатів і з допомогою волонтерів закрили всі розбиті вікна OSB-плитами. Однак утримувати потрібний режим температури та вологи буде проблематично, якщо на поставимо вікна», - зазначила Валентина Василівна.
Тому прохання харківських музейників про допомогу у відновленні бекетовських приміщень залишаються актуальними.
Нагадаємо, 2 березня 2022 року після ракетного обстрілу центру Харкова у Харківському художньому музеї не залишилося жодного вцілілого вікна - скло вибило вибуховою хвилею. На щастя, картини не постраждали.
Галина Половик