Троє харків'ян більше року проведуть на Південному полюсі

1956

У 2022 році на станцію "Академік Вернадський" поїде більше вчених. Про це повідомили у Національному антарктичному науковому центрі.

"За роки українських антарктичних експедицій кількість зимівників варіювалася від 10 до 15 осіб, але в останні роки відбирали саме 12 - п'ятьох до команди життєзабезпечення станції та сімох вчених. Цього разу ми вирішили посилити наукову частину команди, тому у 27-й Українській антарктичній експедиції буде 14 учасників: дев'ять учених, по три на кожен напрямок – геофізика, метеорологія, біологія, та традиційно – лікар, кухар, дизеліст, механік та сисадмін”, - розповів директор НАНЦ Євген Дикий.

З його слів, за останні роки були значно збільшені можливості досліджень на станції: модернізували біологічну лабораторію, встановили нові прилади для метеорологічних та геокосмічних вимірів. Ці нові можливості і вплинули на необхідність збільшення наукової групи.

"Одне із завдань метеорологів 27-ї Української антарктичної експедиції - участь у великому міжнародному проекті "Рік полярних пророцтв". Інше завдання експедиції - розширення програми спостережень озонового шару, оскільки останній рік виявився аномальним і "озонова діра" поводилася непередбачено". Також на рішення збільшити склад зимівників вплинули кліматичні зміни, оскільки тепер весна на "Вернадському" починається раніше, ніж туди може дістатися літній сезонний загін учених, тому значно зростає навантаження на біологів-зимівників", - пояснив Євген Дикий.

Як і в минулі два роки, на станції житимуть троє харків'ян. Один із них вперше опиниться на станції «Академік Вернадський» – це 36-річний Олександр Богомаз (геофізик) з Інституту іоносфери НАН та МОН України. Другий геофізик експедиції також харків'янин - 39-річний Андрій Сопін з Радіоастрономічного інституту НАН України - вирушить уже на третю зимівлю, а 48-річний дизеліст Юрій Лішенко оселиться в Антарктиді вже вчетверте.

Раніше «ГородХ» писав, що в 2019 році Національний антарктичний науковий центр запустив 3D-тур по станції «Академік Вернадський». Усі бажаючі можуть подивитися, в яких умовах живуть та працюють українські полярники.

Також читайте: