На Харківщині зустріли гостей-язичників

2157
«ГХ» - про загадкове свято.

День Мороза і Снігурки - це традиційний язичницьке свято, про яке більшість людей не знає. Однак в Стародавній Русі 30 січня був одним з найпопулярніших свят зими. У цей день наші пращури прославляли Мороза, який був зимовим втіленням могутнього бога Велеса - символу багатства і благополуччя.

По міфах древніх слов'ян дружиною Мороза була Снігова Цариця, яка припадає дочкою Кощеєві і Маре, які правили темним підземним царством. А Снігурка була донькою Мороза і Снігової цариці. Скільки років точно Морозу або Снегурке - підрахувати ніхто не береться, одне тільки зрозуміло, що їм по кілька тисяч років. Крім того це пояснення повністю заперечує міф про те, що Снігурка - це внучка Діда Мороза.

За сформованим звичаєм в дні цього свята розповідають різні казки про Діда Мороза і Снігурки.

«Особливу популярність у наших предків мало сказання про те, як Снігурка з примхи Лелі - богині любові, полюбила простого людини, і тому, коли прийшла Весна, вона не полетіла на Північ. Але лише пригріло Сонце, Снігурка і розтанула», - розповіла «ГХ» культуролог Поліна Попова.

У цих казках знаходить своє відображення міф, який оповідає про природні парфумах, що гинуть при зміні сезону - істота народжене взимку зі снігу тане з настанням весни, перетворюючись в хмару. Саме тут можна провести зв'язок з купальським календарним обрядом, який є ініціаціонние і полягає в стрибання через вогнище - суть полягає в тому, що дівчинка в цей момент перетворюється на дівчину. Як зимовий, сезонний персонаж Снігурка з приходом літа гине.

День Діда Мороза і Снігурки у наших предків був символічним закінченням зими, за яким вже була не за горами широка і щедра Масляна.

Також читайте: