Харкову обіцяють білого носорога (ФОТО)

2644
«ГХ» дізнавався, з чого починався Харківський зоопарк.

У першій експозиції - домашня птиця

Сьогодні найстаріший зоопарк в Україні святкує своє 120-річчя. Мало хто знає, що його історія починалася в 90-х роках XIX століття, коли за ініціативою професора Олександра Брандта в місті вирішили організувати "Акварія". Під нього навіть виділили місце в Миколаївському парку (парк ім. Горького), проте все перегралося, коли Імператорський Харківський університет вирішив надати під зоосад ділянку землі в Університетському саду.

Першим будівлею нинішнього зоопарку була бджільницько-шелководческой станція, яка розташувалася в дерев'яному будиночку (нині будівля дирекції зоопарку). Поруч організували невеликий пташник, в який через відсутність місця можна було тримати лише кілька видів домашньої птиці. А коли неподалік звели двоповерховий пташник і доставили до Харкова із зоопарку Асканія-Нова першу партію ссавців і пернатих, - з'явилася можливість демонструвати населенню нові породи домашніх і деякі види диких птахів. У старому пташнику стали розводити шовковичних черв'яків. Вхід в зоосад став платним: діти та учні платили по 5 копійок, з дорослих брали по 10.

«До початку ХХ сторіччя в зоопарку жили більше десятка порід курей, кілька порід гусей і качок, індички, павичі і крупна дика птиця. Серед 17 видів ссавців найбільш численними були кабани, лані, верблюди, бурі ведмеді, козулі, куниці. А для мавп навіть довелося побудувати окреме дерев'яне приміщення », - розповідають у зоопарку.

Їжу для тварин закопали в землі

За словами співробітників, зоосад переживав різні часи - період занепаду після революції 1917 року і стрімке відродження, коли в травні 1928 з Гамбурга прибув ешелон з тваринами. Тоді харківський зоопарк поповнився екзотичним звіриною - левами, леопардами, кенгуру, єнотами, і мангустами. З ними ж приїхали мавпи різних видів, папуги і рожеві пелікани. У цьому ж році зоопарк поповнився двогорбим верблюдом, буйволом, вовками, пеліканами і фазанами. Тоді в зоопарк масово ринули відвідувачі з інших міст, республік і навіть країн.

Велика Вітчизняна війна несла з собою розруху і голод. Однак колектив робив усе можливе, щоб зберегти колекцію звірів.

«Була навіть історія, коли під покровом ночі в зоопарк в'їхало кілька машин, солдати викопали великі ями і склали туди мішки з зерном і картоплею. Це допомогло здолати продовольчу проблему до тієї пори, поки міська влада не вирішили питання про доставку кормів. Адже в окупованому місті зоопарк був єдиним місцем культурного відпочинку », - діляться історичними фактами співробітники зоосаду.

До слова, в 1942 році зоопарк приніс окупаційному Харкову непоганий прибуток: від продажу квитків, реалізації курей, доходу зоомагазину та оренду буфетів вдалося виручити 400 000 рублів.

Від холоду макаки ховалися в Держпромі

Зберігають служителі зоопарку і ще одну цікаву історію часів ВВВ. Холодною зимою 1943 року, коли парове опалення перестало працювати, три збожеволілих від холоду макаки прорвали сітку і втекли в парк Шевченка. Утікачки сховалися в одній з кімнат в Держпромі і обладнали собі будиночок в шафі. Тварин знайшли місцеві жителі і потайки їх підгодовували.

«Коли Харків звільнили, служниця обезьянника разом з колегами, озброївшись сачками, палицями і рогатинами вирушили ловити вихованців, але зловити вдалося зловити тільки Гектора. Він так тоскно кричав, що вночі на його заклик прийшли і подруги. Вони були одними з небагатьох тварин, які пережили війну. В цілому ж за час окупації загинуло понад 5000 особин », - кажуть у зоопарку.

Працівники зоосаду згадали ще одну казусну історію - на початку липні 2002 року із зоопарку вкрали молоду левицю Вету. Злодії розпиляли замок у клітці, випустили хижачку і довго ловили її по території. Однак радість грабіжників тривала не довго - через пару тижнів Вету, вкрадену дресирувальником з Києва, повернули до Харкова.

Стабілізуватися ситуація у звіринці стала лише після 1995 року, коли почали відбудовувати і реконструювати вольєри, а експозиція стала поповнюватися новими тваринами.

Від голоду рятували всім світом

На сьогодні колекція зоопарку налічує близько 400 видів різних тварин, серед яких 145 - рідкісних і зникаючих, занесених до Червоної книги. У зоопарку є старожили: ворон, якому за 40 років, черепахи, яким під 100 років, і ослик Чебурашка, якому близько 50 років.

До речі, в березні минулого року через затримки фінансування тварини ледь не залишилися без прожитку і адміністрація зоопарку була змушена просити допомоги городян. Люди пачками скуповували вхідні квитки, просто давали гроші на благодійність. Спільними зусиллями вдалося зібрати 1 млн. 148 тис.грн., Принесли також багато овочів, фруктів, зерна.

З тих пір з їжею для звірини проблем не було. Сьогодні просувається і реконструкція житла для тварин. У цьому році побудували вольєри для гепардів, сибірських козерогів і муфлонів.

"Через пару років завершать будівництво будинку для жирафів. Раніше були труднощі з фінансуванням, але зараз фінансування відновилося. Коли будівля буде готова, нам безкоштовно передадуть жирафа. І ще хотілося б взяти до нас білого носорога. Ми могли б його утримувати в наших умовах, але для цього потрібно будувати вольєр », - зазначив директор зоопарку Олексій Григор'єв.

Також читайте: