Харківські медики творять чудеса

5220
«ГХ» з'ясував, як виходжують недоношених дітей.

Щорічно на планеті близько 15 млн дітей народжуються раніше терміну, тобто, в середньому це кожен 10-й дитина. Більше одного мільйона з цих дітей вмирають невдовзі після народження, а багато хто страждає від різних хронічних захворювань, мають складності в навчанні або неврологічні дефіцити. Саме якість надання невідкладної допомоги цим малюкам відразу при народженні в пологовому залі і в перші дні життя, якість виходжування та реабілітації визначає подальший якість життя і дитини, і сім'ї в цілому.

Сьогодні, 17 листопада, відзначається Міжнародний день недоношених дітей. Журналісти «ГХ» поспілкувалися з неонатологами Харкова.

Як розповіла керівник Харківського регіонального перинатального центру Ірина Кондратова, недоношені малюки, і, перш за все, діти з екстремально низькою вагою при народженні, народжуються з цілим букетом важких хвороб. Зараз у перинатальному центрі виходжують 20 малюків вагою від 500 до 1000 грам.

«Перинатальний центр має унікальне обладнання для проведення неінвазивної і неагресивної штучної вентиляції легенів недоношеним новонародженим, цілодобового моніторингу активності і насичення киснем головного мозку, скринінгу слуху і зору. Але найскладніше сьогодні - це дорогі медикаменти. Один флакон сурфактанту, який необхідний дитині в перші 2 години життя, коштує від 10 до 15 000 гривень. Ці ліки вводиться для того, щоб розправити легені такому малюкові і позбавити його від хронічних захворювань надалі. Дитині, що має вагу до 800 грам, потрібен один флакон, більше - вже 2 флакона цього препарату. І найголовніше, що введення сурфактанту не можна відстрочити, препарат повинен бути завжди в наявності», - розповіла «ГХ» Ірина Кондратова.

Дуже великий бюджет витрачається на препарати, необхідні для тривалого внутрішньовенного харчування таких дітей спеціальними сумішами амінокислот, вітамінів, жирів. Тривале виходжування малюків проводиться в спеціальних закритих або відкритих інкубаторах, у відділенні інтенсивної терапії регіонального перинатального центру їх 9. Однак, за міжнародними стандартами, на одне реанімаційне місце повинно припадати по два таких інкубатора, тому в найближчих планах - дооснащення відділення.

За її словами, найменша дитина, якого вдалося виходити в перинатальному центрі, мав вагу при народженні 530 грам. За його життя медики боролися більше трьох місяців.

Найчастіше недоношені дітки, пояснюють фахівці, народжуються у жінок з хронічними екстрагенітальні захворюваннями.

«У регіональний перинатальний центр привозять вагітних і породіль до 32 тижнів гестації навіть із сусідніх областей. Зокрема, з Донецька і Луганська. Виживаність недоношених малюків з екстремальним і дуже низькою вагою при народженні становить близько 70%. Якщо дивитися на американський досвід, то там цей відсоток вищий - більше 90%. Тобто, нам є до чого прагнути», - підкреслила «ГХ» Ірина Кондратова.

За даними фахівців, у США інтенсивне виходжування одного недоношеної дитини з вагою менше 1000 грам обходиться близько 5 тисяч доларів на добу. У Харкові ж весь цей процес проходить в рамках бюджетного фінансування, а також за допомогою батьків малюків, меценатів та волонтерів.

Також читайте: