За результатами дослідження про становище української мови в країні, проведеного групою «Простір свободи», Харківщина опинилася на передостанньому місці за кількістю жителів, що говорять вдома українською мовою.
Соціологи опитали громадян у 22 містах України. Перше місце рейтингу розділили міста Рівне та Луцьк - там спілкуються з домашніми українською мовою 97% громадян. У п'ятірку україномовних міст також потрапили Тернопіль, Львів та Івано-Франківськ. Останню сходинку списку посіло Запоріжжя - тут всього 3% людей, які вдома розмовляють українською. У Харкові лише 4% респондентів вживають державну мову в побуті.
«ГХ» поцікавився у городян, якою мовою вони воліють висловлюватися з рідними. З усіх опитаних третина респондентів визначили російську мову як єдину, що використовується в спілкуванні з рідними та друзями. Решта легко переходять з російської на українську або зовсім розмовляють суржиком.
«Російською, але українська мова мені дуже подобається. До речі, нещодавно була у Львові і всі п'ять днів розмовляла виключно українською мовою, навіть з подругою - харків'янкою», - поділилася Вікторія.
«Вдома - російська, з друзями з області - українська, дуже схожа на суржик», - говорить Лариса.
«Теща суржиком, решта - російською. Всі мої спроби говорити вдома українською ігноруються - близькі наполегливо говорять зі мною російською», - розповів Костянтин.
«Російською, але останні роки півтора в мові все частіше з'являються українські слова. Само собою так виходить. Мене це спочатку дивувало, а зараз радує», - каже Яна.
«У нас вдома звучить і російська, і українська, і суржик, головний носій якого - бабуся», - відповіла Надія.
І лише один респондент зізнався, що вдома розмовляє виключно українською мовою, і тільки коли виходить в місто і з'являється на роботі, для зручності спілкування з оточуючими переходить на російську.