Епідеміологи хапаються за голову: сказ, що поширюється бездомними тваринами, просто тмяніє порівняно з жахливими паразитами, які розносять по містах чотириногі друзі. Найстрашніші з них - лептоспіроз і токсокароз - гельмінти, якими кишать фекалії тварин.
Токсокара - 30-сантиметровий паразит, який передається людям від собак і котів. Яйця гельмінта у величезній кількості мешкають у фекаліях тварин, які виділяють мільйони личинок у грунт. Разом з пилом і піском, на взутті яйця потрапляють в наші будинки, а далі через брудні руки - в рот.
Найчастіше токсокароз маскується під лихоманку, алергічний бронхіт, проявляється у вигляді збільшеної печінки і лімфатичних вузлів, шкірного висипу і легеневих патологій, що нагадують туберкульоз. У запущених випадках можуть з'являтися психічні порушення і судоми.
За словами епідеміологів, найстрашніше, що токсокара важко піддається діагностиці. Найчастіше лікарі помилково ставлять діагноз рак, особливо при ураженні токсокарозом очей. Адже щоб виявити цей гельмінт в організмі, потрібні спеціальні аналізи, тому паразит часто живе в організмах людей, «анонімно» виводячи з ладу серце, легені, печінка, м'язи і головний мозок.
«Зараз багато людей хворіють алергіями, бронхіальною астмою, страждають хворобами очей, але мало хто знає, що в багатьох випадках збудником таких хвороб є гельмінти Токсокара, - розповідає професор кафедри загальної гігієни та епідеміології ХМАПО Іван Кратенко. - Медики розвинених країн давно зрозуміли взаємозв'язок між цими хворобами і тваринами. Адже коли народжується сліпа дитина, всі думають, що це Божа кара, а насправді жінку карає її ж тварина ».
За статистикою, в групі ризику щодо захворювання токсокарозом стоять діти до 4 років. Цьому є логічне пояснення - дитячі майданчики та пісочниці буквально кишать заразою.
«Собаки і коти випорожнюються прямо в пісок, діти беруть його руками, потім тягнуть руки в рот. Дослідження показали, що в 1 грамі собачих екскрементів міститься 40000 яєць токсокара, тому уникнути хвороби навряд чи вдасться », - пояснює Кратенко.
Експерти стверджують: у більшості випадків носіями моторошних глистів є бродячі тварини, але домашні легко чіпляють заразу на лапи під час прогулянки. Таким чином, круговорот гельмінтів в природі не закінчується ніколи.
На думку фахівців, єдиний порятунок від страшних хвороб - прибрати з вулиць міста бездомних тварин. Незважаючи на те, що тварина - друг людини, для людей вони представляють неусвідомлювану біологічну загрозу.
«У цивілізованих країнах бродячі тварини виведені з вулиць, а до господарів домашніх улюбленців застосовують жорсткі правила, які в першу чергу виключають забруднення території собачими екскрементами», - говорить Кратенко.
У міській СЕС поділилися: дослідження грунту дитячих майданчиків, скверів, парків і території навколо житлових будинків показали, що в деяких районах кількість гельмінтів в пробах зашкалювало. Однак після того, як бродячих собак на вулицях міста стало менше, концентрація глистів в грунті значно зменшилася, а в деяких житлових мікрорайонах і зовсім звелася до нуля.
ДО РЕЧІ
Лише в одних собак в організмі живе 65 різних збудників страшних інфекційних хвороб! Багато хто з них передаються людині.
Частіше за інших зустрічаються цистицеркоз (вражає шкіру, м'язи, головний і спинний мозок, очі, внутрішні органи, кістки), ехінококоз (паразити атакують печінку, легені, головний мозок), альвеококкоз (вражає печінку, мозок та легені), унцінарінозо (викликаний впровадженням у шкіру людини личинок хробака, паразитуючого у тварин, викликає дерматит та кропив'янку).