Харків'яни залишаться без документів

3457
З ужитку зникнуть паспорта.


З 1 січня 2016 року в Україні почнеться заміна паспортів на нові посвідчення особи - пластикові картки з безконтактним електронним носієм. Про це повідомив міністр внутрішніх справ Арсен Аваков.

Електронний паспорт громадянина України буде мати вигляд пластикової картки розміром 54 х 85,6 міліметрів. У нього буде імплантований безконтактний електронний носій.

На чипі картки можуть бути вказані біометричні дані власника - відбитки пальців і цифровий підпис. Дана опція не є обов'язковою, від неї можна відмовитися. У цьому випадку на самій картці буде зроблено спеціальну відмітку. Відомостей про національності, приналежності до будь-якої релігії і місце проживання ID-посвідчення не містить. Відомості про сімейний стан вказані на чіпі в електронному вигляді.

Внесення нових даних до змінної інформації буде відбуватися тільки за письмовим клопотанням громадянина, але це не стосується інформації про місце реєстрації особи. А от для того щоб змінити, наприклад, прізвище, потрібно буде міняти всю ID-картку.

Оформлення нових документів громадянам буде проводитися Міграційної службою з 11 січня. Отримати пластикове посвідчення можна буде протягом 10-30 днів.

Заміна старого паспорта на нове посвідчення носитиме добровільний характер. Закон передбачає 5-річний перехідний період.

Отримати пластикову картку можна у відділенні Державної міграційної служби за місцем проживання в перший раз - і в будь-якому відділенні при наступних зверненнях. Фотографію попередньо робити не треба - заявника сфотографує співробітник ГМС при оформленні.

Як заявив президент Петро Порошенко, з 1 січня 2016 року Державна міграційна служба буде отримувати 45 000 карток на добу для заміни старих паспортів.

За даними, озвученими главою держави, вартість електронного паспорта складе 160 гривень без ПДВ. Проте експерти відзначають, що це тільки собівартість. Разом з вартістю послуг ціна документа може скласти від 200 до 300 гривень. Тим, хто отримує ID-карту вперше, обіцяють видавати її безкоштовно.

Електронний паспорт буде дійсний протягом 10 років. Далі його потрібно буде міняти.

Проте українці, що поспішили оформити новий паспорт, навряд чи зможуть ним скористатися. Практично у всіх інстанціях, де потрібно пред'явити паспорт, немає обладнання, здатного зчитувати дані з біометричних документів.

«Доведеться закуповувати таке обладнання. Це ще додаткові витрати з і так спорожнілій скарбниці », - говорить директор Українського інституту аналізу та менеджменту політики Руслан Бортник.

Фахівці кажуть, що встановлення такого обладнання вимагає величезних фінансових витрат і часу, тому в усьому світі процес впровадження електронних документів триває роками і здійснюється поетапно.

Харків'яни незадоволені прийдешніми нововведеннями.

«Ну і навіщо він потрібен? Мене цілком влаштовує паперовий паспорт. Сподіваюся, не зобов'язують платити всіх по 200-300 грн. за картонку», - каже Олена.

«Чергове нікому непотрібне нововведення. Пускай уряд спочатку підніме рівень життя, щоб я міг міняти паспорт платно через кожні 10 років», - обурюється Олександр.

Також читайте: