Риба, яку завозять в країну, може становити небезпеку для здоров'я споживачів. Про це розповів голова Асоціації риболовів України Олександр Чистяков.
«Імпортна риба не завжди хорошої якості. Адже Україна - єдина країна на пострадянському просторі, яка не прийняла рішення про сертифікацію на місці її виробництва комплексною комісією. Ця комісія повинна брати аналізи води, корму. Потім ведеться спостереження за виловом риби, перевезенням, обробленням. А ми перевіряємо рибу тільки на кордоні, за сертифікацією, заявленою в документах», - сказав Чистяков.
Крім цього, кажуть в Асоціації рибалок, завозиться риба з несертифікованих ферм чи продукція, термін придатності якої закінчується.
«Той же пангасіус, який розводять в долині Меконг, що серйозно постраждала у В'єтнамськый війні. Долину закидали хімікатами, випалювали. А для вирощування риби за 2-3 місяці застосовуються стимулятори росту», - підкреслив Олександр Чистяков.
У країнах, які сертифікують рибу на місці виробництва, не закуповують такого роду товар, а в Україну він завозиться.
Варто відзначити, що в Норвегії та інших північних країнах є таке поняття як недоторканний державний запас риби. Вважається, що мінерали, що містяться в рибному м'ясі, в замороженому стані зберігаються не більше 3 років. Тому такий запас оновлюється кожні 2,5 року. Риба, яка списується, також закуповується і привозиться на українські прилавки.
Експерти відзначають, що левова частка неврахованої риби збувається через супермаркети, а перевірити їх - це величезна проблема. По-перше, адміністрацію магазину потрібно попередити за два тижні про початок перевірки, а отже небезпечних продуктів на прилавках не буде. А по-друге, в країні діє мораторій на перевірки: поки не доведено, що людині стало погано саме від цього продукту в магазині, його ніхто не перевірить.
За словами медиків, риба північних морів заражена анізакидами. Єдине, що рятує харківських любителів оселедця, це те, що вони не дотримуються технології виробництва.
«Це, напевно, один з небагатьох прикладів, коли порушення технології виробництва рятує харків'ян від «зайвих проблем». Згідно з технологічними нормами, оселедець потрібно готувати з охолодженої риби, а не мороженої. А при глибокому заморожуванні риби - паразити гинуть», - пояснила «ГХ» лікар Наталя.
На думку експертів, не підвищувало шанси харків'ян не отруїтися заморською рибою і обов'язковий санітарно-гігієнічний висновок на продукцію, який скасували з 20 вересня.
«Від цього заключення для захисту здоров'я споживача користі ніякої, а на ціну продуктів впливає», - зазначає президент Асоціації «Укркондпром» Олександр Балдинюк.
Згідно з постановою КМУ, митникам потрібно подавати міжнародний санітарний сертифікат. До 20 вересня імпортер подавав український санітарно-гігієнічний висновок, який отримував в СЕС до факту поставки, але тепер їх позбавили права видавати такі висновки.
Сертифікати повинні видавати країни-експортери, таке рішення ухвалили українські санітарні та ветеринарні лікарі. Але варто зазначити, що в більшості країн про ці сертифікати взагалі нічого не чули.
«Насправді, для того, щоб запобігти імпорту небезпечних продуктів, потрібна інспекція на підприємстві-виробнику або сертифікат про систему контролю з безпеки на цьому підприємстві, а також вибірковий лабораторний контроль безпосередньо при перетині кордону», - підкреслив Олександр Балдинюк.
Ветеринарні лікарі, які безпосередньо на кордоні перевіряють завезений в Харківську область товар, розповідають, що на продукцію ще ніхто не скаржився.
«Найчастіше завозять морожену хамсу, тюльку, кільку. Всі везуть з Росії, Ростовської області. На якість товару начебто ще нарікань не було», - розповіли «ГХ» у ветеринарній службі.