Супермаркети не страждають відсутністю асортименту свіжих овочів і зелені, проте ціни на них «кусаються». Тому городяни воліють вирощувати грядки прямо на... підвіконні.
У Світлани свіжа зелень на столі є цілий рік.
«Я вирощую різні трави і прянощі, - каже дівчина. - Такі рослини досить невибагливі, вимагають тільки поливу і добре освітленого місця. А користі багато. Та й звичайний бутерброд вийде набагато смачніше, якщо покласти на нього гілочку кропу, пару листочків петрушки і базиліка».
Юлія вирощує в домашніх умовах огірки і помідори. Свій «кишеньковий город» жінка влаштувала на балконі.
«У мене тут сонце, розсада добре себе почуває, - посміхається Юлія. - Головне, не забувати поливати. Овочі в міжсезоння зазвичай дорогі, так що домашні грядки дуже виручають. Крім того, ніякої покупної помідор не замінить того, який вирощений своїми руками».
У квартирі Катерини - філія тропіків. У звичайних квіткових горщиках пишно ростуть мандаринові та лимонні деревця.
«Звичайно, це клопітка заняття, - зізнається Катя. - Хоча за певних зусиль дерева дають хороший урожай. Одного разу навіть вдалося мандаринове варення зварити. Крім того, у нас завжди є свіжі лимони. А з урахуванням диких цін на ліки профілактика простудних захворювань у нас проходить безкоштовно».
Фахівці з вирощування рослин кажуть, що створити свій «кишеньковий город» під силу навіть початківцям «садівникам».
Що для цього потрібно? Можна взяти кілька невеликих горщиків для кожної культури або один довгий контейнер для всіх видів зелені. Землю можна купити в найближчому квітковому магазині: зараз вибір грунтів величезний, і продавці підберуть підходящий варіант.
Насіння ж продаються в будь-якому супермаркеті.
«Які б рослини ви не« поселили »на своєму підвіконні, вимоги у всіх однакові: регулярний полив теплою водою і хороше освітлення, - говорить Світлана. - Все цілком доступно і здійснимо. А вже урожай не змусить себе чекати».