Цього року Міносвіти скоротило кількість бюджетних місць у вузах на 10-12%. Така тенденція у сфері освіти спостерігається кілька років поспіль. У 2013 році держзамовлення зменшили тільки на найпопулярніших напрямах, по яких в Україні пішов явний перебір фахівців. Приміром, в ХНУ ім Каразіна майже на третину обрізали кількість бюджетних місць на юридичному факультеті. Така ж ситуація склалася і на деяких економічних спеціальностях.
Торік набір на бюджет у ВНЗ урізали у зв'язку з анексією Криму. У цьому держзамовлення стиснули ще більше - через ситуацію на Донбасі.
«Обсяг державного замовлення порівняно з минулим роком скорочено в різних вузах до 12%. Приміром, в 2014 р. передбачалося близько 310 тис. місць на всіх рівнях, а за фактом було набрано 266 тис. Недобір стався у зв'язку з тим, що Крим і Донбас фактично не набирали абітурієнтів, а в постанові був розрахунок і на ці території», - пояснила перший заступник міністра освіти і науки Інна Совсун.
У Харківському обласному департаменті науки та освіти заспокоїли: скорочення місць відбулося прямо пропорційно скороченню кількості студентів, які їхали до нас вчитися з Криму і Донбасу.
Крім того, прийом до ВНЗ у цьому році буде здійснюватися за новими правилами. Одне з важливих нововведень - запровадження рейтингової системи.
«При подачі заявок до ВНЗ, в документі абітурієнт виставляє пріоритет від 1 до 15 (враховуючи, що заявки можна подати на 15 спеціальностей - по три в п'яти вузах). Одиниця означає, що цій спеціальності в даному вузі людина віддає найбільший пріоритет, і якщо набере потрібну кількість балів, то вчитися вона хоче саме тут. І так в порядку зменшення - десь пріоритет 2,3,4 і т.д.», - розповів «ГХ» перший заступник начальника департаменту освіти і науки ХОДА Олександр Труш.
За його словами, рейтинги будуть складатися та коригуватися автоматично, згідно тим пріоритетам, які виставили абітурієнти, і набраним балам.
«Якщо є потрібна кількість балів, плюс пріоритет - людина проходить автоматично. При цьому місця в інших ВНЗ, де він ставив більш низький пріоритет, - звільняються, і рейтинговий список коригується. Таким чином, на бюджет можуть потрапити і ті, хто подавав заяви на контракт, але виставив у конкретному навчальному закладі високий пріоритет», - пояснив Труш.
Нагадаємо, остаточні рейтингові списки на бюджетну форму навчання будуть сформовані до полудня 2 серпня. У абітурієнтів буде чотири дні, щоб встигнути здати оригінали документів в ті ВНЗ, куди вони пройшли.