Фахівці відзначають, що «боротися» з інфекційними захворюваннями можна і за допомогою природних антибіотиків. Пояснюють, що антисептичними і антибактеріальними властивостями володіють багато фрукти, овочі, ягоди і трави.
Журавлина. Це цінне джерело вітаміну C і антиоксидантів - речовин, що продовжують молодість. Соком журавлини можна обробляти рани, оскільки це відмінний антисептик. При його внутрішньому застосуванні відбувається нормалізація шлунково-кишкової мікрофлори. Застосовується він і при боротьбі з сечостатевими інфекціями.
«При застуді необхідно розтовкти ягоди з цукром або медом і додати в гарячий чай», - відзначають експерти.
Але людям, у яких виявлено симптоми виразки шлунка або дванадцятипалої кишки, а також гастритах з підвищеною кислотністю потрібно бути цим антибіотиком обережними.
Калина червона. За своїми цілющим властивостям калина дуже схожа на журавлину, і складно визначити, яка з ягід більш корисна. Відвари і настої можна готувати не тільки з плодів калини, а й з її листя, кори і квіток. Вони застосовуються у вигляді полоскань при ангіні та ларингіті, допомагають відновити «зниклий» голос.
Брусниця. У її плодах міститься бензойна кислота - натуральний консервант, завдяки якому ягоди здатні зберігати свіжість протягом чи не всієї зими.
«У середовищі, створюваної цією кислотою, хвороботворні бактерії втрачають здатність до розвитку та розмноженню. Саме бензойна кислота і перетворює брусницю в антибіотик, обумовлюючи її протизапальні дію. Застосування брусниці виправдано при лікуванні захворювань сечовидільної системи - особливо циститів», - розповіла «ГХ» терапевт Оксана Терехова.
Гірчиця. Гірчиця надає не тільки протизапальну, але антиоксидантну дію. Вона покращує процес травлення і робить максимально засвоєній навіть саму «важку» жирну їжу.
«При перших ознаках застуди потрібно попарити ноги у воді з гірчицею або насипати трохи гірчичного порошку в шкарпетки - тоді на ранок хворість як рукою зніме. Вона згубна для хвороботворних мікроорганізмів, які влаштувалися в кишечнику», - згадує бабусин рецепт харків'янка Вікторія.
Також, гірчичний порошок, розведений у теплій воді з медом і вживаний для полоскань, лікує запалення в горлі і знімає відчуття «першіння».
Часник. Настій, приготований з подрібнених зубчиків, кажуть харківські медики, позбавить від гостриків, вилікує ангіну, кашель з мокротою і захворювання верхніх дихальних шляхів.
Цибуля. Рослинні антибіотики містяться і в соку ріпчастої цибулі - як білого, так і червоного. Спиртова настоянка цибулі може застосовуватися для лікування респіраторних інфекцій, а також як засіб боротьби з кишковими паразитами. Ефірні олії, присутні в цибулинах, активізують роботу залоз носової порожнини, бронхів і трахей.
Редька. Сік цього коренеплоду славиться як потужне протизастудний і відхаркувальний засіб. Для нього характерне і антисептичну дію - зокрема, він годиться для обробки ран.
«Сік редьки рекомендується пити для поліпшення апетиту і нормалізації роботи органів травлення. Але він протипоказаний людям, що страждають гастритами, виразковою хворобою шлунка і дванадцятипалої кишки, а також тим, у кого в органах ШКТ виявлені запальні процеси», - пояснила «ГХ» гастроентеролог Тетяна.
Хрін. У складі хрону присутній речовина під назвою бензілізотіоціанат - досить м'яка різновид природних антибіотиків. Він пригнічує бактерій, здатних викликати нежить, кашель, грип, запалення в нирках, сечовому міхурі і сечовивідних шляхах.
За даними вчених, 10 грам хрону можна прирівняти по ефективності до 20 грамам синтетичних антибіотиків.
Грейпфрут. Антибіотичні властивості приписують і гірких речовин, які в м'якоті, перегородках, кісточках і шкірці плодів грейпфрута.
«Екстракт грейпфрута допомагає позбутися від грибка кандида в організмі, який може давати про себе знати головними і суглобовими болями, а також синдромом хронічної втоми», - кажуть експерти.