Зарплати і пенсії: затягнуть або послаблять пояса українці

2478
Підвищення соціальних стандартів залишається під питанням.

З 1 грудня 2015 року пенсія може збільшитися на 160 гривень, а зарплата - на 130 гривень. Правда, тільки в тому випадку, якщо не буде оголошено дефолт. Про це заявила голова Комітету ВР з питань соціальної політики, зайнятості та пенсійного забезпечення Людмила Денисова.

«У державному бюджеті на 2015 рік передбачено збільшення соціальних стандартів з 1 грудня. І я думаю, уряд виконає це, якщо не буде дефолту. Тому що в разі дефолту будь-які соціальні виплати заморожуються до періоду, коли буде визнано, що економіка пішла вгору», - повідомила Людмила Денісова.

Міністр фінансів Наталія Яресько також заявила, що індексація доходів населення неможлива до того, як буде реструктуризовано зовнішні борги України.

«Не раніше 1 грудня, це точно. Зараз грошей у держави немає», - повідомила глава Мінфіну.

При цьому Наталія Яресько додала, що уряд проведе індексацію, як тільки будуть збільшені надходження бюджету або скорочені витрати.

Тим часом, на думку експертів, чекати підвищення соціальних стандартів не слід.

Зарплати і пенсії не індексувалися більше півтора років. Наприкінці грудня 2013-го прожитковий мінімум був встановлений у розмірі 1176 гривень, а мінімальна зарплата - 1218 гривень на місяць. Крім того, в кінці 2013 року валютний курс становив близько 8 гривень за 1 долар. При цьому мінімальна зарплата дорівнювала близько 150 доларів, і на ці гроші можна було ледве зводити кінці з кінцями. За час, що минув, курс гривні обвалився майже в три рази, і зараз коливається на рівні 20,50-22 грн./дол. Відповідно, доходи громадян у валютному еквіваленті зменшилися в три рази. Якщо до обвальної девальвації зарплата в 3200 грн. дорівнювала 400 доларам, то тепер це близько 150 доларів, і таким чином середньостатистичний громадянин заробляє в день 7 доларів з розрахунку 22 робочих дні на місяць, тоді як у розвинених країнах 7 доларів - це приблизно мінімальний розмір годинної оплати. Нинішній рівень мінімальної зарплати в Україні в 7 разів нижче, ніж у Чехії, Угорщині, Словаччині, Естонії, а також в 15-40 разів менше, ніж у Франції, Німеччині, Австрії, Люксембурзі. Більш того, вітчизняна «мінімалка» в три рази нижче встановленого ООН рівня бідності, рівного 5 доларам на день, тобто за рівнем життя Україна опустилася до рівня африканських країн.

Тепер же до мізерних цифр нинішнього прожиткового рівня і мінімальної зарплати додасться настільки ж мізерна надбавка, яка за розміром набагато менше навіть офіційного рівня інфляції.

Хоча згідно з чинним законодавством соціальні стандарти, насамперед величина прожиткового мінімуму та мінімальної зарплати, повинні з певною періодичністю індексуватися на величину інфляції (а в цьому році, за прогнозами Нацбанку, інфляція складе 30%).

За словами експертів, політика заморожування і/або урізання доходів громадян аж ніяк не виводить з кризи, як це намагається представити уряд, а навпаки - веде до обвалу споживчого попиту і, відповідно, падіння виробництва і торгівлі. А отже - економіки в цілому.

Також читайте: