Наприкінці грудня 2014 року Верховна Рада ухвалила пакет законів про податкову реформу в Україні: депутати проголосували за кардинальні зміни, що стосуються практично всіх податків в країні.
Серед нововведень - і обов'язкове використання РРО (реєстратора розрахункових операцій). Або, кажучи простою мовою, касового апарату.
Відповідно до ухваленого закону, касові апарати повинні використовувати у своїй діяльності підприємці - платники єдиного податку 3-ї групи. Для цієї групи бізнесменів норма закону починає діяти з 1 липня нинішнього року. Через півроку те ж саме повинні зробити і «єдинники» 2-ї групи.
Як зазначила податковий консультант Олександра Томашевська, бізнесмени повинні або встановлювати в торгових точках касові апарати, або ж виключити прийом готівкових коштів.
За словами експерта, якщо перевіряючі виявлять в торговій точці якісь порушення, пов'язані з роботою РРО, вони повинні зафіксувати цю обставину. Перше порушення карається штрафом в розмірі однієї гривні. Друге - 100% від суми товару, реалізованого з порушеннями. Третє і всі наступні порушення будуть обкладатися санкціями у п'ятикратному розмірі 100% вартості.
Купити РРО можна тільки у фірмах, які займаються продажем і обслуговуванням касових апаратів.
Як повідомила податковий консультант «Асоціації приватних роботодавців» Оксана Васильєва, сьогодні найдешевший варіант вітчизняного виробництва обійдеться підприємцю в 6300 грн. Його використання - окремий рядок витрат, який обчислюється кількома сотнями гривень щомісяця (в залежності від типу обладнання та інших обставин).
Так, програмне забезпечення РРО тягне за собою ще мінімум 350 грн, навчання персоналу - близько 400 грн. Ще 180-300 грн доведеться щомісяця платити за обслуговування касового апарату.
«Крім того, що ви придбаєте касовий апарат, у вас ще повинен бути доступ в Інтернет, - зазначила Оксана Васильєва. - Оскільки весь товар, який приходить в торгову точку, повинен бути запрограмований в касовий апарат. Кожен пробитий чек через Інтернет відразу повинен надійти в податкову. Плюс до цього треба вести добову звітність. Все це тягне за собою необхідність наймати бухгалтера, щоб вести первинну документацію».
Підприємці стверджують, що вимога про встановлення РРО спричинить подорожчання надаваних товарів і послуг.
«Встановлювання касового апарату, який сам по собі коштує чимало, спричинить додаткові витрати, - каже Яна, власниця інтернет-магазину. - При цьому мені ще доведеться купити мобільні апарати для видачі чеків кожному кур'єру. Зрозуміло, я буду змушена або закласти частину витрат у вартість своїх товарів, або ж просто скорочувати бізнес».
Як заявив директор Асоціації приватних роботодавців Олександр Чумак, з 14 травня в Україні розпочався збір підписів на підтримку законопроекту, який передбачає скасування обов'язкової норми використання касових апаратів з 1 липня.
За його словами, якщо держава не піде на поступки і має намір вводити касові апарати зараз, то вона повинна запропонувати бізнесу якийсь бонус. Наприклад, зменшити податки.
«Бізнесмени підрахують, що їм це вигідно, почнуть показувати білий оборот через касовий апарат і таким чином вийдуть з тіні», - упевнений Олександр Чумак.
Фото: chp.com.ua