Жадібність аграріїв коштувала сотні мільйонів

3242
«ГХ» з'ясував, як виглядає ситуація із врожайністю в Харківській області.

В цілому по Україні в 2015 році знизилася врожайність практично всіх сільськогосподарських культур. Приміром, якщо в минулому році середній вихід пшениці становив 38,7 ц / га, то в цьому - 37,4 ц (на 3,4% нижче). За вівсу врожайність зменшилася приблизно на 10% (до 21,3 ц / га), по соняшнику - майже на 12% (19,4 ц), а по кукурудзі взагалі на 31% (40,9 ц). За прогнозами експертів, це буде коштувати аграріям близько 3 мільйонів тонн зернових, що становить 600 000 000 доларів.

Серед причин неврожайні фахівці називають несприятливі погодні умови, і жорстку економію на засобах захисту рослин та добривах, а також переорієнтацію багатьох господарств на більш дешеві насіння, що в підсумку і дало настільки істотне зниження врожайності. При цьому згідно з підрахунками Міністерства аграрної промисловості і продовольства, щорічна потреба України в насінні оцінюється в 3 млн тонн, а це близько 15 млрд гривень. Враховуючи економічну кризу в країні, деякі аграрії не змогли знайти необхідні суми.

За даними продавців насіння, в 2015 р частка недорогого посівного матеріалу збільшилася в порівнянні з минулим сезоном на 20%. Особливо помітна тенденція зміщення попиту з середнього в бюджетний сегмент в категоріях, де в минулі роки домінували імпортне насіння гібридних сортів, зокрема, кукурудзи, соняшнику, сої. Деякі фермери і зовсім наполовину зменшили закупівлі імпортного посівного матеріалу.

Крім цього не останню роль зіграв той момент, що закуповувалися насіння в кінці зими, коли національна валюта різко обвалилася і багато імпортерів вдвічі підвищили вартість свого товару.

Як розповідають в Інституті рослинництва імені Юр'єва, харківських аграріїв подібна доля не спіткала. За даними експертів, врожайність однаковою не буває - чогось трохи менше зібрали, чогось трохи більше. Але в цілому, харківські аграрії зібрали нормальний урожай всього зерна.

«Попит на насіння у нас на рівні минулого року. Тільки по озимої пшениці - 86% було продано насіння. Це дуже хороший показник. 100% ніколи не було, навіть за найкращих часи. Що слід зазначити, в цьому році в регіоні розширилися посівні площі під озиме жито. Якщо торік ми продали 3%, то в цьому - 27% насіння», - підкреслила «ГХ» заступник директора з наукової роботи Інституту імені В. Я. Юр'єва Любов Кобизева.

У Міністерстві економічного розвитку і торгівлі України розповів, що загальне падіння сільгоспвиробництва за вісім місяців нинішнього року склало 5,8%, тоді як ще за підсумками січня-липня було зафіксовано невелике зростання на рівні 3,5%.

«Виробництво рослинницької продукції в січні-серпні 2015 скоротилося на 6,4% (у січні-липні скорочення в порівнянні з аналогічним періодом минулого року склало 2%). Далі буде ще гірше: за результатами січня-вересня очікується подальше скорочення обсягів сільгоспвиробництва», - повідомляють у профільному відомстві.

При цьому в ГУ статистики в Харківській області відзначають, що обсяг виробництва за вісім місяців поточного року в порівнянні з минулим зменшився на 9,3%. Причому на сільгосппідприємствах спад виробництва поставив 105, а у фермерських господарствах - 8,7%. Слід зазначити, що в цілому по області обсяги виробництва зменшилися по рослинництву на 10%, а по тваринництву на 7,7%.

У Мінекономрозвитку в цілому на кінець року очікують, що падіння сільгоспвиробництва складе порядку 5,7%.

Також читайте: