У Харкові згасає ріелторський бізнес

3325
Ціни на квартири не змінилися.

У жовтні-листопаді поточного року середні ціни реальних угод вторинного ринку нерухомості демонстрували плавне зниження. Порівняно з вереснем рівень цін скоротився на 1-2%.

Як відзначають ріелтори, ситуація, що склалася на ринку характеризується рівними і реальними цінами на нерухомість.

«Сьогодні ринок реальний, як ніколи: по-перше, у продажу практично немає об'єктів за завищеними цінами. По-друге, продавці розуміють, що вибір у них невеликий: або орієнтуватися на ринкові ціни, або знімати об'єкт з продажу, оскільки шанси продати квартиру або будинок за ціною вище ринкової сьогодні прагнуть до нуля. По-третє, розмір поступки при торзі скоротився з 5% до 2%. А це, знову ж, говорить про те, що і продавці і покупці реально оцінювати свої можливості. Що стосується «рівного» ринку, то такою низькою і стабільною динаміки цін ми не бачили давно», - розповіла керівник однієї з харківських компаній нерухомості Світлана Якимова.

Експерт підкреслила, що плавне, стабільне і, при цьому, незначне зниження цін є ознакою того, що ринок нерухомості досяг «дна».

«Сьогоднішню картину можна буде назвати« дном »за умови, що курс долара не піднесе неприємних сюрпризів у вигляді стрибків. Саме різке подорожчання валюти найсильніше дестабілізує ринок і нервує учасників угод», - підкреслила Якимова.

За даними фахівця, у жовтні-листопада 2015 року вартість однокімнатних квартир у Харкові склала від 13000 до 95000 доларів, двокімнатних -  від 18000 до 145000 доларів, і трикімнатних - від 21 тисяч до 299 тисяч доларів.

Як розповідають експерти, незважаючи на кризу, забудовники намагаються зводити нові об'єкти і всіляко пристосовуються до ринкових умов. Основною рушійною силою, яка сьогодні штовхає ринок вгору, є боязнь українців втратити свої заощадження, тому вони намагаються конвертувати свої гривні в більш надійний актив - нерухомість.

На думку фахівців, криза підштовхнула український ринок нерухомості до чергового еволюційному витку. Тому ті, хто сьогодні нормально себе почуває, ті, хто відповідальний, ті, хто з історією, - у них буде новий ривок, новий стрибок у розвитку.

«З одного боку, криза це погано, але, з іншого боку, - криза робить проекти краще, забудовників розумніші, ті, хто вижили - намагаються боротися за покупця не тільки ціною, але і якістю, і від цього всі тільки виграють», - зазначив забудовник Володимир Даниленко.

Експерти вважають, що в найближчій перспективі ринок нерухомості має всі передумови для зростання, але ключову роль в його розвитку буде грати політичний фактор.

«Якщо брати суто ринковий прогноз, звести тренди і екстраполювати їх на майбутнє, то прогноз повинен бути хорошим, з іншого боку - ми розуміємо, що його дуже сильно будуть коригувати політичні явища, причому на стільки сильно, що він може розгорнутися в інший бік» , - підкреслив експерт.

У разі сприятливої політичної ситуації в країні, обсяги продажів на ринку нерухомості в наступному році мають зрости приблизно на 7-10%.

Також читайте: