Через посуху і низьких температур більша частина озимих не дала сходів або загинула. Аграрії хапаються за голову: починаючи з 10 серпня, коли стартувала посівна кампанія, в області випало всього 10-25 мм. опадів.
«Цього катастрофічно мало! А враховуючи те, що дощі покапать лише в деяких районах - Великобурлуцькому, Ізюмському та Куп'янському, то сходи озимих отримали тільки там. Якщо в найближчі пару тижнів не підуть рясні дощі, в наступному році пшениці не буде », - лякає керівник однієї з харківських агрофірм Дмитро.
За словами фермера, навіть якщо волога просочить грунт, урожай буде найгіршим за останні 20 років. Тим часом, ринок вмить відреагував на ситуацію, що склалася, і пшениця вже почала дорожчати.
«Хліб, швидше за все, скоро подорожчає. Пшениця вже зараз виросла в ціні на 5-10%, до весни підніметься на всі 50%. Думаю, борошно подорожчає на стільки ж, а в роздробі зросте в ціні на всі 70%. Якщо не заборонять вивіз зерна за кордон, залишимося без хліба », - прогнозує аграрій.
У департаменті агропромислового розвитку Харківської обладміністрації настійно рекомендують не панікувати.
«Урожаю, який зібрали цього літа, цілком достатньо для того, щоб забезпечити людей хлібом. Хоча насправді ситуація загрозлива - відсутність вологи плюс низькі температури погубили велику кількість сходів. Але тепер головне, щоб уряд вчасно відреагувало і заборонив експорт зерна, тоді нам боятися нічого », - розповідають у агродепартаменту.
Експерти зізнаються: пшениця дорожчає не тільки тому, що позначився її дефіцит. У літній період через стрибок курсу долара витрати на виробництво сільгосппродукції зросли майже на 60%. Зараз аграрії змушені відбивати витрачені кошти за рахунок підвищення цін на продаж зерна.
За інформацією Мінагрополітики, на сьогодні по Україні озимими засіяно 75% від запланованих площ. У минулому році в цей же час було посаджено 88%.