Нова хвиля подорожчання захлесне харків'ян

3757
Ціни на Харківщині продовжують рости.


Через два місяці після зниження ціни на споживчі товари знову почали зростати. Про це свідчать дані Державної служби статистики.

У вересні інфляція в порівнянні з серпнем склала 2,3%. Крім того, в порівнянні з минулим роком ціни зросли більш ніж у два рази - на 51,9%.

Такий стрибок цін злегка не вписався в інформаційну політику Нацбанку. Глава регулятора Валерія Гонтарєва заявляла, що «ситуація з інфляцією контролюється», а «головне завдання НБУ - цінова стабільність».

Нинішньої осені подорожчали продукти. Зокрема, вартість яєць збільшилася на 9%, овочів - на 6,2%, молока - на 2%, м'яса - на 1,1%.

Так, капуста сьогодні коштує від 9 грн./кг, морква - в середньому 10 грн./кг, картопля - по 4 грн./кг. Помідори обійдуться в 30 грн./кг, а тепличні огірки - в 25,55 грн./кг.

За словами експерта асоціації Українського клубу аграрного бізнесу Ігоря Остапчука, це пов'язано з настанням перших холодів.

Цього року до сезонного подорожчання додався ще й економічний чинник (скорочення виробництва, збільшення виробничих витрат і загальне зростання цін на тлі девальвації національної валюти та інфляції), а також несприятливі погодні умови.

Втім, подорожчали не тільки овочі. Підскочили ціни на м'ясо: так, свинина сьогодні коштує в середньому 79 грн./кг, яловичина - 55 грн./кг, куряче філе - 59 грн./кг. Кілограм макаронів обійдеться приблизно в 14 грн., рису - 16 грн.

Лідерами ж подорожчання залишаються імпортні продукти. Тут середнє підвищення цін у жовтні порівняно з січнем 2015 року становитимуть близько 30-40%. При цьому подорожчання торкнулося абсолютно всіх категорій товару - від молочної продукції вин і м'яса до макаронних, кондитерських виробів і навіть бакалії.

Однак безумовним лідером зростання цін, випереджаючи за цим показником навіть імпортні товари, стало соняшникову олію. З початку року зростання цін на нього склав 60,5%! І це при тому, що Україна не просто виробляє соняшникову олію в обсязі, здатному повністю задовольнити потреби внутрішнього ринку, але і є найбільшим експортером цього продукту на ринки країн ЄС.

За словами Ярослава Лівицького, аналітика компанії «ПроАгро», насправді, в такому стрибку цін немає нічого дивного. Справа в тому, що 90% виробленого в Україні соняшникової олії йде на експорт.

«Вересневе значення індексу споживчих цін виявилося небагато гірше нашої оцінки і консенсус-прогнозу агентства Bloomberg (обидва припускали + 50% рік до року)», - відзначає головний економіст Dragon Capital Олена Бєлан.

До кінця року, стверджують економічні експерти, рівень інфляції зросте.

«До кінця року ми очікуємо, що показник інфляції складе 45%», - говорить керівник аналітичного департаменту Concorde Capital Олександр Паращій. За його словами, можливих факторів впливу на зростання цін у цьому році два - девальвація гривні і комунальні тарифи.

Також читайте: