Міністр енергетики та вугільної промисловості України Володимир Демчишин зриває надання кредиту Європейським банком реконструкції та розвитку для НАК «Нафтогаз України». Про це заявив прем'єр-міністр Арсеній Яценюк.
«Позиція Міненерговугілля поставила під загрозу отримання Україною 300 млн доларів», - сказав він.
Раніше ЄБРР погодився надати кредит в 300 млн доларів НАК «Нафтогаз України» для закупівлі газу, необхідного для закачування в підземні сховища, з метою забезпечення безперебійного транзиту до ЄС в зимовий період.
Однак Володимир Демчишин відмовився від умов, на яких Європейський банк реконструкції та розвитку готовий був кредитувати НАК «Нафтогаз України». Міністр ще у вересні направив кілька листів в ЄБРР з поправками до плану реформ в управлінні «Нафтогазом», проте всі вони були відхилені банком.
Сам же Володимир Демчишин називає звинувачення Арсенія Яценюка в неналежній роботі Міненерговугілля «безпідставними».
«Коли говорять, що вугілля недостатньо - це неправда. Насправді його набагато більше. Коли називають цифри в 2,2 мільйона тонн вугілля, вони не відповідають дійсності, адже ми маємо вже понад 2,5 мільйона тонн», - сказав міністр.
Крім того, Демчишин підкреслив, що в Україні згідно з укладеними контрактами ще будуть поставки вугілля.
«Мені здається, прем'єр навмисно перебільшує, щоб зробити когось винним», - зазначив чиновник.
Як відзначають експерти, Україна зможе пройти зиму з накопиченими обсягами вугілля і газу лише у випадку, якщо не буде сильних морозів.
«Але мова все одно йде про зрив опалювального сезону, оскільки не можна працювати в такому режимі, що називається «з коліс» - що привезли, то і спалили, - говорить експерт з питань ЖКГ та енергетики Інституту суспільно-економічних досліджень Дмитро Довженко. - Угля на складах електростанцій повинно бути на 15 днів роботи, а в Україні деякі виробляли все до останньої тонни і зупинялися. Це недопустимо. При сильних морозах існуючих запасів вугілля Україні не вистачить, і почнуть або відключати споживачів або у терміновому порядку закуповувати вугілля у РФ, але швидко здійснити це не вийде. Пройде місяць, поки вугілля потрапить в топку котла. Люди залишаться без тепла в квартирах».
Тим часом в обладміністрації запевняють, що загрози зриву опалювального сезону на Харківщині немає.
За словами директора обласного департаменту ЖКГ Сергія Магдисюка, процес підключення до теплопостачання в регіоні проходить згідно з графіками. Станом на 15 жовтня опалювалися 73% житлових будинків, всі дитячі садки та школи області. Тепло подали в 1 029 з +1036 установ охорони здоров'я.
Як зазначив начальник обласного управління ПЕК Олексій Білоцький, всі теплопостачальні підприємства регіону підписали договори на постачання газу з НАК «Нафтогаз України». Є договори і у тих підприємств, які працюють на твердому паливі.
Зокрема, на Зміївській ТЕС сьогодні зберігається 10 тис. тонн вугілля - цього достатньо для роботи одним блоком, як мінімум, до кінця року. При цьому запаси вугілля на станції постійно поповнюються, чергова велика партія палива очікується в листопаді. Також згідно з графіками поповнюються запаси ТЕЦ «Есхар» і ТЕЦ-5.