Маленьких харків'ян залишать без традиційної їжі

2527
Вартість популярних круп стрімко зростає.


За останні сім років ціни на продовольство в світі знизилися до рекордного мінімуму. Про це повідомили в прес-службі Продовольчої і сільськогосподарської організації Об'єднаних Націй.

«Основними чинниками, що лежать в основі тривалого падіння цін на основні продукти харчування, є в цілому рясне пропозицію сільськогосподарських товарів, уповільнення світової економіки, а також зміцнення курсу долара США», - йдеться в повідомленні.

Зокрема, на загальносвітовому ринку індекс цін на цукор знизився на 4,1%, на молочні продукти - на 3%, на зернові - на 1,7%, на м'ясо - на 1,1% (при цьому ціни падають на всі категорії м'ясних товарів за винятком свинини).

Незважаючи на загальносвітове зниження цін на продовольство, в Україні зростає вартість продуктів харчування. За2015 рік споживчі ціни зросли на 43,3%, а продовольчі - на 40,1%.

Рекордсменами подорожчання серед продуктів стали цукор, вартість якого збільшилася на 69,8%, овочі (67,7%), яйця (59,4%) і безалкогольні напої (57,8%).

Виросли в ціні крупи. На Харківщині сьогодні кілограм найпопулярнішою крупи - гречаної - коштує в середньому 29 гривень, кіло рису - близько 25 гривень, хоча ще в кінці минулого року ці крупи коштували 25 і 19 гривень відповідно. Навіть банальна манна крупа подорожчала з 5 до 10 грн./кг.

Зростає також вартість яєць і молочних продуктів. Молоко сьогодні стоїть 13-15 грн./л., сир - близько 32 грн./кг., Півлітра сметани - 15 грн. Десяток яєць коштуватиме 23-28 гривень.

Як повідомив економічний експерт Всеволод Степанюк, ціни в Україні формують не попит і пропозицію, а біржові спекуляції.

«Забудьте ці вітчизняні баланси про попит і пропозицію! У світі понад мільярд населення голодує, при цьому ціни на продовольство йдуть вниз, тому що його ніхто не купує. Чому? Тому що у цього мільярда населення нема за що його купити! Ціни більше залежать від біржових спекуляцій, ніж від попиту і пропозиції», - підкреслив Всеволод Степанюк.

А ось інші експерти впевнені, що причини зростання цін викликані іншими факторами.

«Локомотивом цінової вакханалії стало катастрофічне здешевлення гривні в минулому році. За рахунок цього фактора відбулося значне подорожчання імпортних продуктів - риби і певних груп овочів. По-друге, дешева гривня усунула конкуренцію для українських виробників за тими групами товарів, які ввозилися з-за кордону: так як імпортні продукти різко подорожчали, українці стали потихеньку підтягувати ціни до рівня імпорту за аналогічними групами товарів», - пояснив директор громадської організації «економічний дискусійний клуб0» Олег Пендзин.

Основною причиною подорожчання експерти називають бездіяльність держави, яка не брала ніяких заходів для стабілізації цінової ситуації та не контролювала ціни на соціально значущі продовольчі товари.

Також аналітики впевнені, що в 2016 році зростання цін на продукти продовжиться. І головним каталізатором подорожчання буде важко прогнозована ситуація з курсом гривні.

«Нацбанк розуміє, що не буде курсу 24 гривень за долар. І ми з жалем спостерігаємо, що рік тільки почався, і відразу почалася девальвація. А це означає, що ціни на паливо будуть рости, і дешево провести посівну не вдасться. І в минулому році у нас була проблема - були дорогі мінеральні добрива, плюс дороге дизельне паливо, і в цьому році, коли почнеться посівна, буде те ж саме. Існує аксіома, що ніяк не можна забезпечити дешеві продукти харчування, якщо у вас дорогі вихідні матеріали», - говорить президент Українського аналітичного центру Олександр Охріменко.

Також читайте: