Курс долара в Україні 17 листопада побив семимісячний рекорд. Національний банк визначив курс американської валюти в 23,2 гривні, євро - 24,88 гривні.
За словами економіста Андрія Блінова, це пов'язано з тим, зараз Україна імпортує більше, ніж експортує, а держава купує валюту і витрачає її на імпорт газу. Ці фактори, на думку експерта, і послужили стимулом для обвалу гривні.
«У жовтні-листопаді імпорт був більше експорту. У той же час, ще не надійшли гроші від МВФ, і коли саме будуть - невідомо. Одна з вимог - збалансований бюджет, а він ще не прийнятий. Ну і зараз йдуть виплати вкладникам збанкрутілих банків, причому у гривні», - зазначив Андрій Блінов.
Проте, як запевняє Президент Українського аналітичного центру, економіст Олександр Охріменко, головною причиною, по якій «стрибнула» валюта - Нацбанк 10 жовтня послабив заборони.
«Наприкінці року, як правило, дійсно валюта росте. Це необов'язково пов'язано з газом. Просто сам бізнес виживає - закінчується рік, борги намагаються погасити безпосередньо до кінця року. Головний фактор, чому виріс курс - НБУ 10 жовтня трошки послабив заборони. Зараз імпортери стали більше купувати, банки більше», - говорить Олександр Охрименко.
При цьому експерт відзначає, що приплив валюти в країну дуже низький. «Він фактично ніякої. Валюти катастрофічно не вистачає. Як в результаті - росте курс», - підкреслив Президент Українського аналітичного центру.
Олександр Охріменко додав, що якщо в економіці не буде різких потрясінь, то до кінця року курс долара дійде до 25 гривень.
«Таке зростання може бути - це нормально», - говорить економіст.
А ось колишній міністр економіки Володимир Лановий прогнозує, що вже до кінця поточного року курс долара може досягти показника в 26-28 гривень.
«Це пов'язано із закупівлею енергоресурсів в третьому-четвертому кварталах. Тому для підтримки курсу на рівні 22-24 гривень за долар Нацбанк змушений викидати на ринок куплені долари, а також «затискати» покупку доларів імпортерами на міжбанківському ринку. Однак регулятор повинен зберігати резерви на вимогу МВФ, і якщо викид доларів з національного запасу припиниться або знизиться, то курс знову «попливе», - упевнений Володимир Лановий.
Тим часом у Нацбанку заявляють, що уважно стежать за динамікою курсу, і готові «згладжувати надмірні коливання».
«Зараз Національний банк уважно стежить за ситуацією на ринку і, у разі потреби готовий використовувати свої інструменти для згладжування надмірних коливань на міжбанківському ринку. За останній час НБУ організував чотири аукціони з продажу валюти, під час яких було продано 67500000 доларів. Сьогодні Національний банк також оголосив про проведення валютного аукціону з продажу валюти до 50 млн доларів», - говорить заступник голови НБУ Олег Чурій.
В цілому ж економічні аналітики одностайні: здешевлення гривні негативно позначиться на населенні.
«Українцям треба розуміти: у найближчі два-три роки зарплата в 200 доларів на місяць в Україні буде вважатися дуже і дуже непоганий», - попередив Андрій Блінов.