Чому на Харківщині палає небо. Коментар астронома (фото, доповнено)

2596
Потужна магнітна буря "запалила" небо над Україною. В небі над країною знову спостерігають полярне сяйво.


Фотографії, на яких зафіксовано багряне небо над Україною (зокрема, на Харківщині), заполонили соціальні мережі.  Люди дивуються і питають "Що це?"

Харківський астроном Володимир Кажанов дав докладний коментар про те, що відбувається. А ще поради куди й як дивитися.

"У небі над Україною знову спостерігають полярне сяйво! Для нашої країни це взагалі рідкісне явище! Дивитись треба в північну сторону неба. Якщо є можливість, знайдіть місце для спостереження, без світлового забруднення, якомога далі від ліхтарів вуличного освітлення і високих дерев чи будинків. Бажано, що б був вид на обрій. Якщо не бачите очима, спробуйте зробити фото смартфоном, налаштувавши фільмування з довгою експозицією, або встановіть фотоапарат на штатив та зробіть кілька знімків з довгою витримкою 5, 10, 20 секунд (ISO 200. 400...1600 чи більше). З налаштуваннями поекспериментуйте, що б не було пересвіченого неба чи темного як смола", - розповів Володимир.

У ніч з 5 на 6 листопада 2023 року в Україні і багатьох країнах Північної півкулі Землі спостерігається яскраве полярне сяйво! На цей час актуально і для північних країн Європи.Сяйво стало наслідком потужної геомагнітної бурі (Кр6 на 16:10 UTC), яка пов'язана з бомбардуванням нашої планети викидом корональної маси, що стався на Сонці кілька днів тому.

Звісно — це явище природи буде повторюватись у майбутньому. Але спрогнозувати точний час і дату цього складно.

Кому вдалося зробити фото — поділіться в коментарі під новиною на наших сторінках в соцмережах або під постом Володимира Кажанова. Якщо для вас це буде безпечно, напишіть приблизно (область чи країна) звідки спостерігали.

Як і планував, астроном зумів зробити цікаві кадри полярного сяйва над м. Харків в останні хвилини 5 листопада 2023 року.

"Зверніть увагу, що ці три фото зроблені за 3 хвилини. Ви можете побачити, як швидко змінюється форма, масштаб і яскравість полярного сяйва в небі. На четвертому знімку вже було лише ледь помітне рожеве світло по частині неба. Це відповідь на питання багатьох, чому не побачили і не змогли зробити фото, - наголосив Володимир Кажанов. - Мені теж не пощастило побачити очима. Заважали хмари, коли сяйво було найпотужнішим. Є прогнози можливої активності перед світанком. В кого буде можливість подивитись в північну частину неба, не проґавте. Зробити фото в нічному режимі чи з довгою витримкою, теж спробуйте при нагоді. Яскравих вражень і мирного неба добрим людям!"

Нагадаємо, у квітні на Харківщині вже спостерігали полярне сяйво у квітні.

Фото та матеріал: Володимир Кажанов, Ярослав Мунтянов, Valentine Treshchun, соцмережі, ХС, відкриті джерела

Сергій Бражник

Читайте також: