Злодії намагалися ошукати харків'янку в евакуації (фото)

1419
Шахраї продовжують полювати на вимушених переселенців. Історія з майже щасливою розв'язкою та поради фахівців, як униктнути шахрайських схем.


Злодії вигадують все нові і нові схеми для виманювання грошей у людей, які і так опинилися в скруті. З початку повномасштабного вторгнення рф багато українців вимушено стали переселенцями. Опинившись у чужому місті майже без грошей, кожен хапається за будь-яку допомогу, але іноді замість допомоги можна втратити гроші. Під час війни виникла нова шахрайська схема, з якою вже розбираються правоохоронні органи, але ще є люди, які потрапляють на гачок злодіїв. Шахраї не гребують дурити людей навіть на видачі гуманітарної допомоги. Читачка новинного порталу GX поділилася сумним досвітом.

Бабуся з онуком з Харкова вимушено звернулося до волонтерів під час жахливих обстрілів міста та виїхали до більш спокійного міста Горішні Плавні Полтавської області. Адже під час обстрілів на очах дитини загинув один з його дідусів, хлопчик потребував психологічного спокою. На новому місці ВПО з Харкова отримали допомогу від держави, але кожна копійка на рахунку. Сплата за квартиру, їжа, ліки, підготовка до дитячого садочка, одяг і багато іншого має свою ціну. Тож навіть у цьому році раділи підтримці, як від близьких, так і від благодійників. 

Нещодавно бабуся хлопця отримала у Viber повідомлення про гуманітарну допомогу у розмірі 6600 гривень. Сума була на слуху, тому жінка повірила, що це справді допомога. Шахраї красиво розписали, що все законно. На запитання потенційної жертви відповіді давали стислі та розумні, вони не викликали підозри. Жінка так захопилася, щоб швидше отримати гроші, потрібні на оздоровлення онука (вже будувала плани), що на питання про номер картки та код не зреагувала як потрібно, з насторогою, а одразу все відіслала. Потім їй сказали зачекати....

Жінка відволіклася на хатні справи, але її раптово здивували звуки понад двох десятків повідомлень, які швидко "падали" на телефон один за одним. Відкривши меню жінка оторопіла - 22 перекази по одній тисячі гривень з кредитної картки на пенсійну.

Паніка, сльози, дзвінок чоловіку у Харків. Швидка команда від нього - все блокувати... З переляку жінка не лише все заблокувала, ще й видалила листування з шахраями, що не дало змогу передати їх дані поліції, куди жінка також звернулася. Години невідомості, поки отримала зв'язок з банком та упевнення, що шахраї не встигли зробити свою "чорну справу". У пенсіонерки навіть серце прихопило.

У банку жінку заспокоїли: в них є протоколи захисту на нетипову активність на картках. Як тільки почалися кредитні перекази, картки було заблоковано. Шахраї мали надію легко зняти гроші з пенсійної картки, але на щастя жінки, в них нічого не вийшло. На жаль, така необачність вартувала тисячі гривень для відновлення карток. Замість допомоги бабуся отримала лише збитки та сльози, але могло бути й гірше...

"Дякую Богові та усім, хто втрутився і допоміг мені", - наголосила харків'янка.

Зі свого боку редакція новинного порталу GX нагадує основні правила безпеки, щоб не потрапити у сітки шахраїв. Ми зібрали для вас підбірку з різних джерел.



Зокрема, Viber нагадує, як захистити себе (з сайту expert).

Підозрілі повідомлення

Надавайте перевагу інформації від добре знайомих адресатів та офіційних організацій. Якщо ви отримали підозріле повідомлення від організації або компанії, перевірте її профіль. Інколи шахраї намагаються видати себе за організацію, імперсоналізуючи її, тобто використовуючи для фото користувача її логотип, а для профілю – назву організації чи адресу її сайту. Часто це робиться, аби отримати платіжні дані людей.

Як перевірити, чи не шахрай вам пише? Наприклад, ви отримуєте повідомлення від благодійної організації “БФ “Helpz Ukraine” із запитом на допомогу. Спершу зверніть увагу на позначки офіційного профілю: у Viber для багатьох великих організацій це “блакитна пташка” і активне посилання на сайт. Якщо “пташки” немає, пошукайте інформацію про організацію в інтернеті.

Якщо це реальна організація, скоріш за все, ви знайдете посилання на неї на першій же сторінці результатів пошуку. Тепер порівняйте дані профілю адресата із даними організації на її сайті. У випадку із шахрайством ви, швидше за все, побачите розбіжності. Для безпечного перерахування коштів користуйтеся координатами рахунків на офіційних сайтах, не переказуйте кошти за лінком від підозрілого контакту. Для допомоги краще обирайте перевірені фонди або ж людей, яких ви знаєте особисто.

Підозрілі посилання
Не переходьте за підозрілими посиланнями з чатів. Якщо у груповому чаті з’являється повідомлення про новий спосіб отримати матеріальну допомогу переселенцям, перевірте інформацію у сторонніх джерелах – на державних сайтах та у новинах. Офіційна допомога зазвичай оголошується державою, тож реєструйтеся для її отримання на офіційних сайтах.

А от посилання від шахраїв можуть вести на форму для переказу грошей, тож після введення ваших даних гроші будуть списані з вашого рахунку, а не перераховані вам.

Коли перевірили сайт в офіційних джерелах, ще раз уважно перегляньте його назву перед тим, як вносити свої дані, — відмінність навіть однієї літери може свідчити про те, що перед вами шахрайський сайт.

Не вводити персональні дані
Не вводьте дані ваших платіжних карток (номер, період дії картки, PIN) та ваші персональні дані (ІПН, номер паспорта) за підозрілими посиланнями, навіть якщо за це обіцяють перерахувати гроші. Так ви зможете запобігти небажаним списанням та вберегти свої дані та гроші від шахраїв.


Попри неодноразові попередження та нагадування від правоохоронних органів, наші громадяни продовжують потрапляти на гачок шахраїв, які, зловживаючи довірою, видурюють в них останні копійки. З кожним днем зловмисники вигадують все нові й нові види шахрайств. Наводимо найпоширеніші приклади дій сучасних шахраїв.



Як зрозуміти, що ви розмовляєте з шахраями:

- у вас запитують термін дії картки, номер на звороті картки (три цифри), паролі, коди банків та мобільних операторів;
- обіцяють легкі гроші (несподіваний виграш);
- керують в телефонній розмові вашими діями (направляють до термінала чи банкомату);
- просять сфотографувати та переслати/надати фото платіжної картки;
- лякають, що ваша картка заблокована, а злочинці зламали рахунок;
- просять перейти за посиланням та зазначити всі персональні дані та реквізити платіжної картки.

Що робити, якщо випадково повідомили шахраю реквізити картки та паролі

Негайно заблокуйте картку. Телефонуйте на гарячу лінію банку, вказану на звороті картки або через інтернет-банкінг);
Зверніться до Кіберполіції онлайн за посиланням.

Фото, матеріали: GX, відкриті джерела, ТСН

Читайте також: