"Лунайте, не дайте запасти важкій німоті". У Харкові вшанували Героїв (фото, відео)

3399
Ми повинні бути голосами тих, хто поліг. "Звучіть, лунайте цієї ночі. Зшивайте тишу, ніби рване знамено. Нитками болю, лініями перетину. Лунайте, не дайте запасти важкій німоті..."


З 18 по 22 лютого Україна вшановує подвиги учасників Революції Гідності та увічнює пам'ять Героїв Небесної Сотні, а також усіх загиблих під час кривавої війни з рф...

Уже 18 лютого 2014 року були перші вбиті на Майдані у Києві... За офіційними даними, Небесна Сотня – 107 загиблих учасників Революції Гідності та активістів Майдану. Найбільше – 48 – загинуло 20 лютого 2014 року в Києві, 54 – впродовж зими 2013–2014 років, ще 5 активістів Майдану загинули навесні 2014 року, з початком російської агресії на сході України. Життя тисяч українців забрала повномасштабна війна... їх вбила росія...



Серед загиблих Героїв Небесної Сотні є й харків'яни - Євген Котляр, Владислав Зубенко та Юрій Паращук.

Доля відважних Героїв Майдану змінила суспільну свідомість українців. Багато хто переосмислив важливість істинних цінностей: права на самовизначення, гідність, свободу, суверенність держави, демократію, європейський вибір.

Ми продовжуємо виборювати право жити у вільній країні, мати свій власний дім, свободу, безпечне майбутнє. Але ми повинні пам'ятати - наразі нам треба бути голосами тих, хто поліг.



Ввечері 20 лютого харківці вшанували загиблих концертом "МУЗИКА ГІДНОСТІ І СВОБОДИ", який підготували педагоги та талановиті учні ХНУМ ім. І. Котляревського. Захід відбувся у KOKAWA Music Space (вул.Данилевського, 26).



Перед початком виступу координатор харківського Євромайдану Володимир Чистилін розповів подробиці подій тих днів, а ще наголосив на важливій ролі Харкова та його активістів.



Ведуча Юлія Ніколаєвська (проректорка, доктор мистецтвознавства, професор кафедри інтерпретології та аналізу музики Харківського національного університету мистецтв ім. Котляревського) докладно донесла гостям заходу подробиці про авторів та музичні твори, які лунали на концерті.



"…І навіть якщо ця зима буде тривати роками,
навіть якщо світ болітиме кожним вдихом –
будь його диханням і руками,
будь голосом його, будь його сміхом.
Маєш тепер бачити за тих, хто не бачить,
Маєш тепер любити за тих, хто не любить,
Цієї зими навіть дерева стоять, неначе
вони теж втомилися, вони теж, як люди.
Будь продовженням його збитих пальців,
будь закінченням його довгих речень.
Зимове небо над вами вранці
складається з доказів і заперечень", - ці рядки вірша Сергія Жадана стали головним меседжем цього пам'ятного вечора.

Лунала краща музика з різних куточків України та Європи: Бетховен, Шопен, Данькевич, Котюк, Гулак-Артемовський, Борткевич, Ліст, Кос-Анатольський, Кармінський, Гоноболін, Колодуб, Скорик, Малий.

Для усіх, хто прийшов вшанувати Героїв, грали та співали: Наталія Полікарпова - сопрано, Андрій Слободянюк - баритон; Ігор Чернявський, Діана Нікітіна, Наталья Кальченко - скрипка; Вероніка Івоніна - цимбали; Майя і Єва Константінови - віолончель; Ксенія Чернявська - ксилофон; Василь Крамаренко, Ірина Запара, Ганна Радченко, Ольга Калашнікова, Олексій Синельник-Щербак - фортепіано.



Кожен з юних співаків та музикантів - це наша надія на світле творче майбутнє України. Неймовірні педагоги ХНУМ з гордістю виступали поряд зі своїми учнями.



До речі, Вероніка Івоніна не лише вразила грою на дивовижному музичному інструменті (цимбали), а ще й вміло, до речі вперше в Україні, зіграла на ньому твір Борткевича (відомого харківського композитора), який автор писав лише для фортепіано.



Багато було сказано та зіграно, усі були розчулені до глибини душі. Ще й мали змогу вклонитися та подякувати батьку одного з Героїв Небесної Сотні та захисникам Харкова.

"Звучіть, лунайте цієї ночі. Зшивайте тишу, ніби рване знамено. Нитками болю, лініями перетину. Лунайте, не дайте запасти важкій німоті", - такими рядками із лібрето «Вишиваний. Король України» Сергія Жадана підкреслила важливість події ведуча Юлія Ніколаєвська.

Нагадаємо, вперше назва «Небесна Сотня» виникла, коли на Майдані Незалежності 21-22 лютого 2014 року прощались із загиблими. Словосполучення «Небесна Сотня» 21 лютого 2014 року використали у віршах Людмила Максимлюк «А сотню вже зустріли небеса…» та Тетяна Домашенко у вірші «Небесна сотня воїнів Христа».

Отож бо, 21 лютого лунав ще один концерт-реквієм, присвячений річниці Небесної Сотні, від колективу ХНАТОБ / СХІД ОПЕРА.




Чуттєві музика, спів та відеоряд на екрані, вірші і теплі слова подяки, сльози, оплески, спогади і надія...

"Всім доброго вечора! Ми з України!
Ні слава, ні воля не вмерли ще, ні!
Ми — Суми і Харків, і острів Зміїний,
Ми — Київ, Чернігів, Херсон і Ірпінь!
Ми є Маріуполь! Відплата вже близько!
Ніколи не були братами русні,
Бо нас колисали у різних колисках
І різні співали весільні пісні!
Ми — Львів, Миколаїв: в нас доля єдина,
Тому не жалійте ні сил, ані куль!
Всім доброго вечора! Ми — Україна!
Усе буде добре — 4.5.0!"



На початку заходу хвилиною мовчання було вшановано Героїв, а надалі під кадри-спогади лунали кращі твори українських та закордонних авторів:

1. Золтан Алмаші «Місто Марії» (премʼєра твору у виконанні оркестру);

2. М. Скорик «Мелодія» (оркестр);



3. С. Бах «Арія»(оркестр);

4. С. Вакарчук «Обійми» (солісти - заслужена артистка України Олена Старікова, лауреатки міжнародних конкурсів - Олеся Мішаріна та Юлія Форсюк, оркестр);



5. «Чорна рілля» (соліст - заслужений артист України Володимир Козлов, хор)



6. «Пливе кача» (заслужений артист України Володимир Козлов, хор);



7. М. Лисенко «За світ встали козаченьки» з опери «Тарас Бульба» (хор, оркестр);



8. М. Лисенко «Боже Великий Єдиний»(хор, оркестр);



9. Л. Колодуб «Як умру, то поховайте» з опери «Поет» (хор, оркестр);

10. В. Моцарт «Lacrimosa» (Реквієм) (хор, оркестр);



11. Ю. Шевченко «Ми є» - парафраз на тему Національного Гімну України (соло скрипки - Віра Літовченко (скрипалька, що грала у сховищі, яку розповіла світу про Україну - символом надії та віри мешканців Харкова), оркестр);



12. М. Вербицький. Гімн України (хор, оркестр). 



До речі, українці пропонують внести трохи змін до рядків Гімну...

Стоячи та зі сльозами на очах люди слухали слова молитви та Гімну України, а ще «Мелодію» Скорика (вже вдруге за два дні спогадів). Автор сам за життя не знав сили свого твору - його ідея про мир і кохання лине світом.



А ще у сховищі ХНАТОБ можна було побачити роботи часів війни художника Владислава Христенка.



Ми віримо, як розстріляна росіянами крилата "Мрія" знову буде відновлена і підійметься в небо, так і наша Україна вижене ворога зі своєї землі й гордо повстане у всій своїй красі.



Дякуємо Богові та нашим Героям-Захисникам за кожен день у вільній країні та за надію на світле майбутнє!

Фото, відео та матеріал: GX, Наталія Бойченко, ХНУМ Котляревського, ХНАТОБ, відкриті джерела


Читайте також: