Переселенський бізнес: як крадуть гроші з бюджету

2419
В Ізюмі знайшли незвичайне поселення.

Правоохоронці за минулий тиждень порушили 12 кримінальних справ у відношенні оформлення «липових» довідок про статус переселенців і нарахування їм соціальної допомоги. Одне з таких справ було порушено в Ізюмі по ч. 1 ст. 366-1 КК України (службове підроблення).

Згідно з даними правоохоронців, місцеве управління праці та соцзахисту видало 3420 людям довідки про взяття їх на облік як переселенців, на підставі яких виплачувалася грошова допомога. Варто відзначити, що всі ці люди були зареєстровані по одну адресою.

Як розповів «ГХ» юрист Роман Чумак, подібні ситуації далеко не рідкісні на Харківщині. Зокрема, часто люди приїжджають, оформляють соціальну допомогу і повертаються назад до себе додому.

«Раніше, люди знаходили лазівки, щоб оформляти соцдопомогу як переселенці, навіть не з'являючись особисто з документами. Після введення чіткого обмеження, переселенці приїжджали, оформляли допомогу і поверталися на Донбас», - пояснив «ГХ» експерт.

Фахівці відзначають, що законодавством не передбачено перевірки фактичного проживання переселенця.

«Не можливо довести і те, що людина не проживає за місцем тимчасової реєстрації. Переселенець завжди може сказати, що він хвилювався за родичів, які залишилися на непідконтрольною території і поїхав до рідних», - підкреслив «ГХ» юрист Роман Чумак.

Варто відзначити, що за такою ж схемою родичі отримують пенсію померлих на території Донбасу.

«Відповідно до закону, пенсію можуть скасувати, якщо людина померла, проте довідку видають за місцем смерті. І в разі, якщо людина померла на непідконтрольною території, то на офіційному бланку буде стояти печатка ДНР або ЛНР, а такі довідки на території країни не є підставою для відмови в пенсії», - каже фахівець.

В уряді відзначають, що в країні відкрили полювання на псевдопереселенцев з Донбасу і Криму, щоб переконатися, що 2,8 млрд гривень, передбачених на таку допомогу, прийдуть за призначенням.

«Нехай люди не хвилюються. Ми проводимо перевірку даних не для того, щоб боротися з переселенцями. Ми боремося з шахраями, ми боремося зі злочинцями, які побудували на допомогу переселенцям цілі злочинні схеми. Ми боремося, в тому числі, і з чиновниками, які налагодили систему фальшивих довідок, фальшивої реєстрації і створили цілі фальшиві угруповання», - сказав міністр соцполітики Павло Розенко.

Також читайте: