У Харківській області за планом реагування на спалах поліомієліту в Україні, оприлюдненому МОЗ, необхідно прищепити понад 100 тисяч дітей, незалежно від того, вакциновані вони чи ні.
Про це "Город Х" повідомили у департаменті охорони здоров'я ХОДА.
У відомстві зазначили: незважаючи на те, що випадки поліомієліту 2 типу були виявлені минулого року лише у західних регіонах України, додаткова вакцинація стосуватиметься дітей усієї країни. Насамперед у лютому повинні прищепити всіх невакцинованих або недовакцинованих малюків до 6 років, а потім - вакцинованих дітей цього віку.
"З 1 лютого в Україні стартує перший етап реагування на спалах поліо: щеплення ІПВ (ред. - інактивована поліомієлітна вакцина) для дітей від 6 місяців до 6 років, які мають порушення в календарі щеплень або нещеплених. Другий етап проходитиме навесні. Це буде тур ОПВ (ред. - оральна поліомієлітна вакцина з 2 типом поліовіруса) для всіх дітей до 6 років життя, незалежно від вакцинального статусу. Згідно з інформацією, наданою закладами охорони здоров'я, під час позапланової вакцинації необхідно буде щеплювати вакциною ІПВ до 9,5 тис. , вакциною ОПС - 103,7 тис. дітей", - повідомили у ХОДА.
У департаменті запевнили, що вакциною регіон буде забезпечено.
"Її буде стільки, скільки необхідно для забезпечення вакцинації дітей від поліо відповідно до програми", - сказали в ХОДА.
Медики наполягають: єдиний спосіб уберегтися від наслідків хвороби - це вакцинація, оскільки специфічного лікування не існує. За їхньою інформацією, є два типи безпечних та ефективних вакцин від поліо: інактивована поліомієлітна вакцина (ІПВ), яку вводять ін'єкційно, та оральна поліомієлітна вакцина (ОПВ) – краплі у рот. Раніше вакцини ОПВ були тривалентні (містили 3 ослаблених штами вірусу). З 2016 року в Україні, як і у всьому світі, використовують двовалентну вакцину, яка містить лише перший та третій типи.
Згідно з Календарем профілактичних щеплень України, дітей проти поліомієліту вакцинують у 2, 4, 6, 18 місяців, у 6 та 14 років. Перші дві дози – ІПВ, решта – ОПС. Шість доз вакцини достатньо, щоб сформувався імунітет до поліомієліту до кінця життя.
Довідка.
Поліомієліт - це гостре інфекційне захворювання, яке викликане поліовірусом. Поширюється від людини через фекалії та слину, особливо через заражену їжу та воду. Вірус проникає в організм через рот, потрапляє в кров і вражає в першу чергу, сіру речовину спинного мозку, часто викликаючи довічний параліч. Першими симптомами є лихоманка, втома, головний біль, блювання, слабкість м'язів шиї та біль у кінцівках. Параліч може додатись у лічені години. Він часто вражає ноги. До 10% хворих помирає від зупинки дихання через параліч дихальних м'язів.
Захворіти може кожна невакцинована людина – як дитина, і дорослий. Але найуразливіші діти віком до шести років. І лише вакцина проти поліомієліту допоможе запобігти зараженню.
За даними ЮНІСЕФ, кожен 200-й інфікований залишається паралізованим на все життя. Інші хворіють без симптомів, проте можуть передавати захворювання далі.