Тетяна Єгорова-Луценко: «Люди та громади мають бути господарями на своїй землі»

1812

Депутати та голови фракцій «Слуга Народу» рад різних рівнів під час сесій звертались із виступами до Верховної Ради України із закликом невідкладно прийняти в другому читанні і в цілому законопроекти №2194 та 2195, які повертають громадам право розпоряджатися землею за межами населених пунктів. Що змінюють ці законопроекти та чого очікувати від їх ухвалення – з’ясовуємо сьогодні.

«З 2002 року землею за межами населених пунктів розпоряджаються призначені чиновники в кабінетах райдержадміністраціях. Через це роками землі громад передавали стороннім людям без врахування інтересів людей, що живуть і працюють поруч з цими землями» – пояснює голова фракції «Слуга Народу» у Харківській обласній раді Тетяна Єгорова-Луценко.

 Депутати вирішили змінити цю ситуацію і розробили законопроекти №2194 та 2195, які дадуть у користування цю землю громадам, а не стороннім особам.

 Законопроект №2194 вже охрестили новою земельною Конституцією.

Згідно з документом місцевим радам повернеться право розпоряджатись землями за межами населених пунктів.

 Голова фракції «Слуга Народу» у Харківській обласній раді Тетяна Єгорова-Луценко пояснює, що документ фактично спрощує процедуру передавання земель громадам, децентралізує управління землями, передає державні землі за межами населених пунктів у комунальну власність громад та функції контролю Держгеокадастру місцевим органам.

За державою залишаться виключно землі оборони, природоохоронні землі а також ділянки, закріплені за державними підприємствами.

 «Зараз місцева влада контролює близько десятої частини неприватизованих земель. Це ускладнює розвиток громад, фінансові можливості. І завдяки цим земельним законопроектам люди фактично нарешті отримують право розпоряджатись землею у своїх громадах. Місцеві ради отримують право здійснювати контроль за землями. Саме громади через органи місцевого самоврядування зможуть контролювати та регулювати питання самовільного зайняття земельних ділянок та нецільового використання земель. А також вони зможуть затверджувати містобудівну документацію в межах своєї громади» - зазначає Тетяна Єгорова-Луценко.

 Другий законопроект №2195 встановлює, що право власності, чи користування має продаватися виключно на відкритих онлайн аукціонах. А земельні торги будуть проводитись онлайн в єдиній електронній системі реального часу. Це дозволить мінімізувати корупційну складову – розповідають розробники законопроекту. Адже комп’ютер не має політичних переконань чи упередженого ставлення. Окрім того, саме електронні торги дозволять отримати громадам найвищу ціну за користування їх землями. Адже завдяки тому, що онлайн торги проходитимуть відкрито, у них можуть брати участь більше людей. А чим більше учасників – тим вища конкуренція і ціна.

Із заявами на підтримку цих законопроектів і зверненнями до Верховної Ради якомога швидше проголосувати за них звернулась більшість фракцій партії «Слуга Народу» Харківщини.

«Ми наполягаємо на тому, що після передачі земель громадам, земельні аукціони, мають проходити в режимі онлайн, як і передбачено законопроектом № 2195. Оскільки, це найбільш ефективний спосіб забезпечити прозорі торги та отримати найвищу ціну за право власності, чи користування землею» - заявив Володимир Усов, голова фракції «Слуга Народу» у Дергачівській міській раді.

Його підтримали депутати і з інших рад, які виставили свою заяву з питання землі на порядок денний сесії. Зокрема, депутат Вовчанської міської ради Роман Радюк нагадав, що таким чином громади отримають більше коштів на власний розвиток. 

 «Пілотні проекти показали, що на інтернет-аукціонах вартість земельних ділянок зростає на 223 %, порівнюючи зі стартовою. А це означає — більше коштів на розвиток наших громад, ремонт та забезпечення всім необхідним шкіл, амбулаторій, дитячих садків і вирішення багатьох інших проблем» - підкреслив Роман Радюк.

 “У результаті  ухвалення цих законопроектів громади зможуть збільшувати надходження до бюджетів, формувати пропозиції для залучення інвесторів та ведення бізнесу, резервувати перспективні для розвитку території, контролювати ефективність використання земель.

Припиниться роздавання землі стороннім особам без урахування інтересів населення громад. Це – чудовий інструмент для людей, який зараз влада передає їм у користування. І ми не можемо знехтувати шансом нарешті самостійно розпоряджатись цими землями” – підсумувала Тетяна Єгорова-Луценко.

УКРАЇНСЬКА ЗЕМЛЯ В ЦИФРАХ

- На ринку буде 28 млн га паїв.

  • - За роки незалежності понад 5 млн га земель незаконно безоплатно приватизували.
  • - Кількість державних с/г земель роками «танула»: у 2002 – 12 млн га, 2010 – 10,9 млн га, 2019 – 10,4 млн га.
  • - На чорному ринку вартість 1 га ділянки становить 1 тис доларів. На легальному має бути понад 1,5 тис доларів.

 

*рекламний матеріал

Читайте также: