Не словом, а ділом: художні книги про борців за свої права

744
Добірка романів про людей, які боротьбою здатні змінити своє життя і світ навколо | Ви однозначно знайдете щось для себе в списку книг від "Книгарня Є" | Дізнайтеся більше у статті

Книги про право та боротьбу за свободу — це особливе тематичне відгалуження літератури. Вони наштовхують на роздуми на болючі для суспільства теми, надихають відстоювати свої права, розповідають подекуди трагічні історії людей, які попри все залишалися незламними.

На такі сюжети багата класична українська та світова література. Зокрема, чи не першим на думку спадає безсмертний твір українського письменника Івана Нечуя-Левицького «Микола Джеря», доля головного героя цього твору — символ боротьби селянина-кріпака проти гноблення та за право бути вільним.

Александр Дюма у своєму легендарному романі «Граф Монте-Крісто» розповідає про чоловіка, який втрачає наречену, свободу та статки через наклеп, та прагне помститися та відновити справедливість, свої права та чесне ім’я.

А. Кірсанов та С. Дзюба в біографічному романі «Заборонений» оповідають нам історію Василя Стуса — українського письменника та дисидента, справжнього борця за незалежність України та правозахисника, який віддав життя наше майбутнє. На реальних подіях заснований і роман Гізер Морріс «Подорож Цильки». Це водночас і страшна історія молодої дівчини, яка потрапляє в лещата Другої світової війни та Голокосту, і книжка, яка надихає на віру та боротьбу попри все.

Вояки УПА — ще один український символ боротьби за свободу. Історію такої людини описує в захопливому гостросюжетному романі «Червоний» Андрій Кокотюха.

Детективи із закрученою сюжетною лінією нерідко розповідають нам історії захисників, які борються не тільки за справедливість щодо себе, а й за чесне ім’я інших людей. Роман Кріса Твердта «Той, хто вбиває» занурює нас саме в таку історію. Коли колишнього рок-музиканта, а тепер письменника звинувачують у вбивстві своєї подруги, усі докази свідчать проти нього, однак за справу береться відомий адвокат Мікаель Бренне, і навіть попри приреченість будь-якого захисту намагається розслідувати злочин, аби дізнатися правду та повернути добре ім’я підсудному.

Нерідко борці за права — це головні герої утопічних та антиутопічних творів, адже тоді письменникам вдається створити потужного персонажа, який помітно вирізняється серед інших, наприклад, тим, що усвідомлює порушення прав людей насильницькою системою та намагається виступити проти неї. Саме таким описаний Вінстон Сміт — головний герой роману Джорджа Орвелла «1984». Однак чи завжди факт боротьби означає майбутню перемогу? Та про що намагається застерегти нас у цьому творі письменник?

У центрі сюжету роману Марґарет Етвуд «Заповіти» Гілеад, республіка зі злочинним режимом, та три жінки, які прагнуть покласти терору край та зважуються на небезпечну боротьбу.

Тема боротьби пригноблених проти тиранії змальовується й у творах, які належать до жанру підліткового фентезі. Книжка Вікторії Авеярд «Багряна королева» розповідає про Марі Барров, живе у постапокаліптичному світі, де назріває революція проти панівних верств населення, яку дівчині випадає очолити.

Борці за права людини в літературі займають місце не лише персонажів, із яких варто брати приклад, часто вони пишуть автобіографічні книжки, де описують свій досвід. Видання «Я — Малала. Історія незламної боротьби за право на освіту» розповідає історію пакистанської активістки Малали Юзусфай, лауреатки Нобелівської премії миру, яка насмілилася виступити проти режиму «Талібан», а відтак проти звичаїв і традицій щодо становища жінки, які побутують у мусульманських країнах, через що пережила жорстокий замах на життя.

У мережі «Книгарня «є» ви маєте змогу обрати найкращу прозу, купити яку радимо в нашому інтернет-магазині.