Справа незламних митців визнана спадщиною України і світу: в Харкові кобзарі і наразі підтримують бойовий дух українців (фото, відео)

730
На 19-й сесії Міжурядового комітету ЮНЕСКО з питань нематеріальної культурної спадщини цінності України визнані світом.

Надважлива подія сталася на початку грудня в столиці Парагваю місті Асунсьйон - 1 грудня відбулося відкриття 19-тої сесії Міжурядового комітету ЮНЕСКО з охорони нематеріальної культурної спадщини. Цього року Україна вперше бере участь у роботі комітету після того, як у червні 2024 року була обрана до його складу.

Під час війни, коли російські окупанти кожного дня руйнуть наші святині, знищують культурну спадщину та вбивають митців, ця подяі для нашої країни надважлива - весь світ має бачити досягнення українського народу.

Зокрема, було розглянуто і включено до Репрезентативного списку нематеріальної культурної спадщини людства - «Писанка: українська традиція і мистецтво оздоблення яєць» (3 грудня, спільна номінація з Естонією розпочата ще в 2017 році), а також внесена до Реєстру кращих практик з охорони нематеріальної культурної спадщини - «Програма з охорони кобзарсько-лірницької традиції» (5 грудня, у другій половині 2022 року його ще й внесли до Національного переліку елементів нематеріальної культурної спадщини України).



"За час війни з рф загинуло 133 українських митців, серед яких шестеро братчиків кобзарських цехів, які стали на захист своєї держави, - розповів Міністр культури та інформаційної політики України Микола Точицький. - Нині росія, як колись імперський та сталінський режими, нищить все, що пов'язано з українською культурою, зокрема кобзарство та носіїв живої спадщини. Та попри усі спроби позбавити українців свого коріння, наша культура засвідчує незламність".

Харків безпосередньо засвідчує злочини минулого і сьогодення, адже саме в Харкові в перші місяці 1932 року відбувся Кобзарський з’їзд, на який було звезено з різних областей України 337 кобзарів, лірників і стихівничих. Радянська влада жорстоко обійшлася з народними співцями – всі вони були розстріляні у ярузі під Харковом.
Вшановуючи невинно закатованих кобзарів, 14 жовтня 1997 року в Харкові в саду ім. Т. Г. Шевченка біля театру опери та балету відкрито пам'ятний знак репресованим кобзарям, бандуристам, лірникам.



Гроші на нього збиралися громадою понад сім років і для виконання проекту було запрошено визначного харківського митця Валерія Бондаря. Співавторами пам'ятного знака стали скульптори Василь Семенюк, Олекса Шауліс і архітектор Олекса Морус (після акту вандалізму реконструкцією монумента займався харківський скульптор Олександр Рідний).
Відкриття пам'ятника репресованим кобзарям було приурочено до проведення у Харкові І Всеукраїнського огляду автентичного виконавства на традиційних кобзарських інструментах, присвяченого 95-й річниці історичного виступу зібраних Г.Хоткевичем кобзарів, лірників і народних музик на ХІІ Археологічному з'їзді у Харкові та 120-річчю від дня народження Гната Хоткевича — засновника харківської школи бандури.

Митці Харківщини й підчас війни дивують своєю грою, підтримуючи бойовий дух українців. А ще артисти вголос усім нагадують, що саме в Харкові більше ніж 100 років тому, в 1922 році, було створено перший інструментальний колектив.



Докладніше про творче сьогодення в новині GX.



А ще додамо трохи цікавих фактів про писанку у Харкові - 
на Великдень, 16 квітня 2023 року, було зафіксовано новий національний рекорд України – найбільше зображення салтівської писанки, намальованої фарбами на асфальті (докладніше в новині GX). Символічно, що вона була створена саме в Салтівському районі, який найбільше постраждав від ракетних ударів ворога. 




А ще біженці з Харкова намалювали писанку з гаслом надії. «Харків, тримайся! Ми повернемося!» – написали харків'яни.



А ви знали? Існує кілька гіпотез походження цієї традиції.
У біблійних легендах кажуть, що Марія Магдалина, збираючись до імператора Тиберія з радісною звісткою про воскресіння Христа, взяла з собою звичайне куряче яйце як підношення. Але звістка Марії розсмішила імператора, який сказав, що подібного бути не може, так само, як і її яйце не може стати червоним. І в ту ж мить біле яйце стало червоним.

За іншою легендою, діва Марія ще в дитинстві розважала Ісуса тим, що фарбувала яйця.

До речі, велетенськи писанки було розміщено до Великодня й в Харківській підземці.

 

А ось заслужений художник України Олег Лазаренко розмістив писанку на неймовірних розмірів полотні, яке в травні 2023 року зустрічало здивованих пасажирів підземки на ст. м. "Ярослава Мудрого" (сучасна назва).



До речі, 8 грудня митці України разом із усім світом відзначають Міжнародний день художника.
У цей день приємно згадати, що митці України і не тільки з пензлем у руках роблять свій внесок у перемогу України.

До свята GX поділився історіями відомих харків'янам митців цих буремних часів.

Проведені в Лондоні дослідження показали, що красиві полотна мають здатність позитивно впливати на людську психіку. Було науково доведено, що споглядання визнаних шедеврів живопису викликає в людини реакцію, схожу на ту, що виникає поблизу коханої людини. 

Разом ми сильні! Віримо Богові та ЗСУ! Україна переможе і ще неодноразово здивує світ своїм митецтвом!

Фото, відео та матеріал; GX, Наталія Бойченко, відкриті джерела







Читайте також: