Обережно: сказ в Харкові

8219
Епізоотична ситуація по захворюваності на сказ в Україні вкрай неблагополучна, повідомляють епідеміологи.

Медики б'ють на сполох - бродячі тварини розносять по містах України страшні хвороби. Тільки за останні три місяці в Харківській області від укусу скаженої кішки помер підліток, у Дніпропетровську хворий на сказ пес покусав свого господаря - 30-річний чоловік помер. У Запоріжжі ледь встигли врятувати двох маленьких дітей, яких подряпала скажена кішка. У місті Токмак Запорізької області хворий на сказ пес покусав своїх нових господарів. У Києві від нападок скажених котів і собак постраждали четверо. Крім усього, на окупованій території Донбасу фіксують масові випадки звернень мешканців до лікувальних установ у зв'язку з укусами тварин. Серед них у більше 50-ти осіб дослідження підтвердили діагноз сказу.

Ветлікарі вважають, що зараз в Україні створені ідеальні умови для поширення сказу - через ситуацію в країні заборонено полювання, у тому числі і відстріл лисиць, які є головним рознощиком смертельної хвороби. За даними ветеринарів, чисельність лисиць в країні зросла в п'ять разів. Лісові тварини розплодилися і вже без страху заходять в житлові райони, городяни неодноразово бачили їх у дворах біля сміттєвих баків. Вони кусають собак і кішок на вулицях, ті контактують з домашніми тваринами, тим самим поширюючи вірус сказу.

За даними Всесвітньої організації охорони здоров'я, щорічно 30 000 людина у світі помирає від сказу. З них 99% заразилися від бездомних собак. У Західній Європі, де немає безпритульних тварин, про сказ забули.

«У деяких містах України їх чисельність намагаються регулювати за допомогою стерилізації. Собак відловлюють, прищеплюють, стерилізують, і випускають туди, звідки взяли. Так, тварини не можуть розмножуватися, але вони не перестають кусатися і розносити хвороби», - розповідає професор кафедри загальної гігієни та епідеміології ХМАПО Іван Кратенко.

За його словами, Харків - єдине місто в Україні, який пішов по європейському шляху.

«У всіх розвинених країнах давно існує така практика - бездомних собак відловлюють, прищеплюють і якийсь час перетримують в притулку, намагаючись прилаштувати в добрі руки. Якщо нового господаря не знаходять, тварина просто присипляють», - говорить Кратенко.

До речі, заразитися вірусом сказу можна і без укусу інфікованої тварини. Досить погладити звірка і не помити руки - вірус може потрапити в організм через слизову оболонку (рот, очі). І найстрашніше, що в багатьох випадках симптоми сказу у тварини на око визначити фактично неможливо.

Медики впевнені: темпи, якими напасти поширюється по Україні, можуть обернутися епідемією. А враховуючи те, що вакцина від сказу в країні - великий дефіцит, ситуація може перерости в катастрофу.

«Сказ - смертельна хвороба, ліків від нього не існує і якщо людину укусила бродяча тварина, єдиний спосіб залишитися в живих - бігти до лікаря і робити щеплення. Але запобігти поширенню сказу в містах можна, якщо відловлювати беспритульних тварин. Адже охорона життя і здоров'я людини - це пріоритетне завдання. Так, ми всі любимо собак, але не можна називати гуманністю те, що суперечить безпеки людини. Мені здається, більш жорстоко залишати тварин на вулиці, де їх чекають страждання і болісна смерть, у тому числі від сказу», - резюмував епідеміолог.

Також читайте: