Харків'янам заборонили хворіти

4715
«ГХ» з'ясував, в яких випадках можна сміливо йти на «лікарняний».

Осінь - сезон різноманітних грипів та застуд. З осіннім похолоданням, кажуть лікарі, кількість таких пацієнтів істотно зростає. При цьому варто зазначити, що офісні працівники в більшості випадків переносять захворювання «на ногах».

«Намагаюся хоч поповзом, але дістатися на роботу. Зараз у країні криза, роботу не хочеться втратити. Дозволяю собі хворіти, тільки якщо не можу пересуватися, і то тоді працюю з дому», - розповіла «ГХ» харків'янка Юлія.

Згідно з даними досліджень міжнародного кадрового порталу hh.ua, гарантії, які закріплені в трудовому законодавстві, не завжди дотримуються на практиці. Тільки кожен другий офісний співробітник має можливість взяти лікарняний тоді, коли це необхідно. А оплачувати час хвороби готовий лише кожен п'ятий роботодавець.

За словами лікарів, люди в першу чергу орієнтуються на свої температурні показники. Якщо температура вище 38 градусів, то на роботу не йдуть. Але як тільки вона падає до 37,2, людина переконує себе, що хвороба він подолав і готовий працювати. Зрозуміло, що хворіти ніхто не хоче. Але медики підкреслюють, що, «збивши» температуру, захворювання не вилікуєш, зате можна перевести його в хронічне.

Як розповідають харків'яни, щоб п'ять днів повболівати потрібно, вислухати купу загроз і принижень.

«Мало того, що реальний робочий день істотно відрізняється від офіційно прописаного в трудовому договорі, так ще й про слово «захворіла» потрібно взагалі забути. Як тільки я захворіла, мені зателефонував начальник і заявив, що його не хвилює моя температура і щоб я негайно була на роботі», - скаржиться «ГХ» Ірина.

При цьому не варто забувати, що оплачуваний лікарняний покладається не тільки в тому випадку, якщо зліг сам працівник, а й коли він повинен доглядати за хворою дитиною або другою половиною, а також якщо СЕС відправила працівника на карантин і у випадку санаторно-курортного лікування приписаного лікарями після лікування в стаціонарі.

Головні схеми відходу на лікарняний:

Керівник переживає за власне здоров'я та здоров'я співробітників

«При найменшому нежиті керівник відправляє додому лікуватися. Якщо й не на лікарняний йти, то все одно три дні стабільно дає, щоб відлежатися», - розповіла «ГХ» Оксана.

Можна захворіти, коли хворіє начальник

«Спокійно повболівати вдається, тільки якщо хворіє сам начальник. Тоді сміливо можна, так би мовити, відпочити і не думати, що тебе будуть виганяти на роботу з високою температурою», - пояснює «ГХ» Лариса.

На лікарняний через звільнення

«У мене дитина потрапила до лікарні з найскладнішою операцією, так мене не те що на лікарняний по догляду не відпустили - раніше відпускати не хотіли. Кажуть, смикнеш - відразу звільню», - скаржиться «ГХ» Аліна.

Як правильно відкривати лікарняний

Отже, лікарняний потрібно відкривати в перший же день нездужання. Для цього необхідно звернутися до лікаря за місцем проживання та оформити лист непрацездатності, де чітко вказані ваше ім'я, повна назва підприємства, на якому ви працюєте, ваша посада, діагноз і дата звернення.

Якщо у вас температура вище 38 градусів, можна викликати лікаря додому. Але, як зазначають медики, дільничний лікар не має права відкрити лікарняний лист. Він тільки може зробити запис у медичній картці та передати інформацію в поліклініку, що конкретному хворому потрібен лікарняний. Крім того, дільничний лікар призначить вам наступну дату прийому вже в поліклініці.

Виклик швидкої допомоги також не дає шанс прогуляти роботу. Єдиний документ, який дозволено оформляти бригаді невідкладної - довідка, що підтверджує виклик. Але для оформлення лікарняного необхідно відправитися в поліклініку або викликати дільничного лікаря. А ось госпіталізація (причини - висока температура тіла, інтоксикація, кровотеча, гострий біль у черевній порожнині, порушення мови і т.п.) - вважатиметься першим днем лікарняного.

Слід нагадати, що лікарняний лист можна отримати за місцем проживання. Для цього необхідно звернутися в найближчу поліклініку з паспортом, і написати заяву на ім'я головного лікаря. Також можна отримати лікарняний лист у приватних клініках або приватному медкабінеті, які оформлені як фізособи-підприємці.

При цьому головні лікарі часто просять сплатити «благодійний внесок» і не підписують заяву, поки ви не принесете чек про оплату з банку. Такі дії розцінюються як вимагання, і ви маєте право не платити внески. Єдине, що можуть зробити в поліклініці, це попросити заплатити за медичну картку, якщо у вас немає старої.

Стандартно лікарняний лист видають терміном до 5 днів. Якщо цього часу виявиться мало для одужання, то лікарняний продовжується до тих пір, поки людина чи не вилікується. Якщо медичну довідку видають по догляду за дитиною до 14 років, то вдома можна перебувати до 14 днів, якщо довелося доглядати за членом сім'ї - то до 7 днів максимум. У разі карантину допомогу по тимчасовій непрацездатності надається за весь час відсутності на роботі.

Потрібно запам'ятати і при отриманні лікарняного листа перевіряти на бланку наявність трьох печаток. Дуже часто в бухгалтерії підприємства відмовляються оплачувати лікарняний лист, якщо не дорахуються однієї з них (печатка лікаря, гербова і трикутна).

Коштувати нагадати, що з 4 липня змінився порядок розрахунку лікарняних виплат.

Тепер середньоденна зарплата обчислюється шляхом ділення нарахованої за розрахунковий період (12 місяців, а не шість, як було раніше) заробітної плати на кількість календарних днів, які ви працювали. У облік не беруться дні, невідпрацьовані з поважної причини (їх чотири - лікарняний, відпустка по вагітності та пологах, відпустка по догляду за дитиною до 3 років (6 років за медичним висновком), відпустка "за свій рахунок").

Потрібно пам'ятати, отримання лікарняного листа - послуга безкоштовна (ніяких грошей за його оформлення і бланк - платити не потрібно). Однак бувають випадки, коли для «лікарняного» немає жодних медпоказаній, але людина з якоїсь причини хоче прогуляти роботу. Тоді лікар виписує липовий лікарняний. Ціна за такі послуги складе від 100 до 300 гривень.

Також читайте: