Страхова медицина: бути чи не бути

2319
Систему охорони здоров'я можуть кардинально переформатувати.


Щорічно уряд демонструє заклопотаність станом вітчизняної медицини. З кожною зміною влади заходять розмови, що нинішня система охорони здоров'я безнадійно застаріла, і її необхідно змінювати. Заходили розмови і про запровадження страхової медицини: однак цю реформу раз за разом відкладали - через складнощі перенесення на українські реалії.

Ще в 2014 році прем'єр-міністр Арсеній Яценюк гучно заявив про введення медичного страхування. Як тоді пояснив глава уряду, це пов'язано з тим, що в країні і так фактично немає безкоштовної медицини.

Тоді ж новообраний міністр охорони здоров'я Олександр Квіташвілі запевнив, що вже до кінця 2015 року Україна повністю перейде на страхову медицину.

Однак реформа знову загальмувалася. Лише днями експерти озвучили передбачувані зміни. Зокрема, планується кожному українцю видати мінімальний страховий пакет, який оплатить Держбюджету. Пакет «економ-класу» покриє вартість елементарних аналізів і щеплень, витрат на лікування діабету, ВІЛ і психічних захворювань.

Пенсіонерам, дітям, інвалідам і студентам в страховий пакет закладуть більше грошей. А ось працевлаштованих громадян повинні будуть застрахувати роботодавці.

При цьому кожен зможе ще купити для себе медичну страховку. За попередніми розрахунками мінімальний страховий поліс обійдеться в 4000 гривень на рік (та й то за умови обслуговування в державних клініках та без урахування вартості медикаментів), а максимальний - в 20 000 гривень.

Також держава забезпечить безкоштовну швидку допомогу, родопоміч і лікування онкологічних хворих. А ось стоматологія та неургентная хірургія будуть повністю платними.

Передбачається, що розцінки на медичні послуги будуть на 10-20% нижче, ніж у приватних клініках.

Прощай, бесплатная медицина

Як повідомив Олександр Квіташвілі, в 2016 році на медичну реформу виділять 35% із закладених у Держбюджеті 57,2 млрд грн. на охорону здоров'я. При цьому екс-міністр охорони здоров'я Олег Мусій впевнений, що виділених грошей на реформу може не вистачити.

А заступник міністра охорони здоров'я Ігор Перегінець і зовсім заявив, що страхова медицина може бути впроваджена в Україні не раніше, ніж через п'ять років.

За словами чиновника, говорити про більш швидких темпах неможливо, особливо з урахуванням економічного розвитку країни.

«Зараз багато говорять: введіть страхову медицину. А хто буде платити в цей фонд? У нас 40% бізнесу працює в тіні, а мінімальна зарплата - 1 337 гривень. При вкладах на рівні 5% з такою зарплатою наповнити фонд обов'язкового страхування нереально », - повідомив Ігор Перегінець.

За його словами, побудувати ефективну систему страхування у відриві від економіки, від політики, від соціальних гарантій попросту неможливо.

Харків'яни також неоднозначно ставляться до можливих нововведень.

«ГХ» провів опитування і з'ясував, що 13% респондентів готові до переходу на платне лікування в державних клініках - але за умови, якщо тарифи будуть розумними.

Ще 20% людей, що взяли участь в опитуванні, заявили, що згодні платити, головне, щоб змінилася якість обслуговування та лікування.

6% опитаних повідомили, що не готові до введення платної медицини - мовляв, вони і так платять лікарям, навіть якщо медики і не вимагають грошової винагороди.

І 60% респондентів заявили, що медицина, як це і заявлено в Конституції, повинна залишатися безкоштовною, адже у більшості громадян зараз грошей не вистачає навіть на ліки.

«Зараз ходжу в аптеку майже як в музей - ліки дуже дорогі. Часом не знаєш, що робити: купити потрібний препарат або понадіятися на авось і чекати, що саме пройде. Як можна в таких умовах говорити про введення страхової медицини? Я, наприклад, не готова виділяти з і без того мізерного сімейного бюджету ще й гроші на страховку », - зітхає Марина.

«У всіх цивілізованих країнах розвинена страхова медицина. Так і лікарям не треба брати хабарі, і бюджет отримує податки. Реформу цілком підтримую. Плюс з'явиться конкуренція між лікарями. Люди не будуть вибирати у кого дешевше, а підуть до того, хто знає свою справу», - каже Олександр.

Втім, медики впевнені, що панікувати поки рано.

«Нам поки ніхто нічого не говорив про страхову медицину», - повідомила «ГХ» харківський медик Оксана.

Також читайте: