Як врятуватися харків'янам від зимових нападок

2701
ГХ - про першу допомогу.

Згідно з даними фахівців, взимку існує дві небезпеки - на сильному морозі одержати обмороження і на ожеледі - посковзнутися і отримати травму. При цьому, за словами травматологів, лише в 30% випадків впав що-небудь собі ламає.

Як відзначають фахівці, перша допомога при обмороженнях залежить від його ступеня, наявності загального охолодження організму, віку і супутніх захворювань. Однак, все зводиться до тому, що необхідно помістити людину в тепло, зігріти кінцівки, відновити кровообіг в уражених холодом тканинах і неприпустимий розвитку інфекції.

Перша допомога при обмороженнях

Перше, що треба зробити при ознаках обмороження - доставити постраждалого до найближчого теплого приміщення, зняти Промерзлі взуття, шкарпетки, рукавички. Одночасно з проведенням заходів першої допомоги необхідно терміново викликати лікаря, швидку допомогу для надання лікарської допомоги.

 «При обмороженні I ступеня охолоджені ділянки слід зігріти до почервоніння теплими руками, легким масажем, розтираннями вовняною тканиною, диханням, а потім накласти ватно-марлеву пов'язку», - зазначила «ГХ» терапевт Оксана Терехова.

При обмороженні II-IV ступеню швидке зігрівання, масаж або розтирання робити не слід. Накладіть на уражену поверхню теплоізолюючу пов'язку (шар марлі, товстий шар вати, знов шар марлі, а зверху клейонку або прогумовану тканину).

 «Уражені кінцівки фіксують за допомогою підручних засобів (дощечка, шматок фанери, щільний картон), накладаючи і прібінтовивая їх поверх пов'язки. В якості теплоізолюючого матеріалу можна використовувати ватники, фуфайки, вовняну тканину», - кажуть фахівці.

Постраждалим дають гаряче питво, гарячу їжу, невелику кількість алкоголю, по таблетці аспірину, анальгіну, по 2 таблетки "Но-шпа» і папаверину.

Не рекомендується розтирати хворих снігом, тому що кровоносні судини кистей і стоп дуже тендітні й тому можливо їх пошкодження, а виникаючі мікроссадіни на шкірі сприяють внесення інфекції.

«Не можна використовувати швидке відігрівання обморожених кінцівок біля багаття, безконтрольно застосовувати грілки і тому подібні джерела тепла, оскільки це погіршує перебіг обмороження. Неприйнятний і неефективний варіант першої допомоги - втирання масел, жиру, розтирання спиртом тканин при глибокому обмороженні», - пояснила «ГХ» терапевт Оксана.

При загальному охолодженні легкого ступеня достатньо ефективним методом є зігрівання постраждалого в теплій ванні при початковій температурі води 24oС, яку підвищують до нормальної температури тіла.

При середній і важкій ступеня загального охолодження з порушенням дихання та кровообігу потерпілого необхідно якомога швидше доставити в лікарню.

Також фахівці попереджають, що ударившись при падінні не обов'язково повинен бути перелом, однак, якщо взяти перелом або тріщину в кості за забій можна створити собі зайві проблеми. Адже забій і перелом вимагають абсолютно різного підходу до лікування і відновленню.

Ознаки забиття: як визначити і чим допомогти

Забій - це травма м'яких тканин, без порушення їх цілісності. Після удару ви відчуваєте різкий біль, який поступово послабшає. Зате на ушкодженому місці з'явиться набряк, який буде збільшуватися протягом доби. Цей набряк і відповідає за біль і малорухливість забитою частини тіла.

Хворіти буде менше, якщо забиту кінцівку підняти і зробити холодний компрес.

Всі ці відчуття характерні і для деяких видів перелому. Щоб переконатися, що кісткам на місці травми нічого не загрожує, зафіксуйте кінцівку нерухомо, і зверніться до травмпункту, де вас огляне фахівець і можна зробити рентгенівський знімок.

Ознаки перелому

Сильний біль в момент перелому. Забій - це теж боляче, але у випадку з переломом біль не вщухає, а наростає з часом. При спробі рушити ушкодженою кінцівкою біль посилюється. Неможливо спертися на травмовану ногу, взяти предмет в травмовану руку або навіть стиснути її в кулак.

Ще очевидніше перелом стає, якщо кісткові відламки зміщені: тоді кінцівку і по довжині, і по формі відрізняється від здорової. При спробі рушити нею, чується хрускіт. Але не намагайтеся рухати спеціально, так можна затиснути або пошкодити нерви і дрібні судини в районі перелому.

Якщо ви впали на льоду, і сумніваєтеся, у вас удар чи перелом, негайно звертайтеся до найближчого травмпункту. Вони працюють цілодобово.

Також читайте: