Вживання алкоголю під час вагітності: вплив на дитину

1801
З 9 вересня 1999 року в Україні та світі щорічно відзначається Міжнародний день поінформованості про алкогольний (фетальний) синдром плода.

Фетальний алкогольний синдром плода (ФАС) – це стан, у якому дитина піддається впливу алкоголю під час вагітності матері. Дата святкування вибрана не випадково. Частіше саме 9 місяців продовжується вагітність у здорової жінки. І протягом даного періоду майбутня мати повинна пам’ятати про вплив алкоголю та інших своїх шкідливих звичок на майбутню дитину.

За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я рівень ФАС складає 50 випадків на 10 000, або 0,5 %. У випадку регулярного вживання спиртних напоїв жінкою під час вагітності ймовірність народження дитини з ФАС зростає до 25-45 %. Характер наслідків алкогольного впливу на плід залежить від багатьох причин. Важливу роль відіграє об’єм спожитих спиртних напоїв та частота їх вживання. Щоденне вживання вагітною жінкою 30 грамів спирту (або інших алкогольних напоїв в перерахунку на спирт) значно підвищує ризик виникнення ФАС. Разом з тим синдром зустрічається у дітей тих жінок, які вживали 3-5 грамів спирту на добу. Тобто безпечної дози алкоголю не існує,  все залежить від особливостей жіночого організму.

За результатами Національного дослідження поширеності основних факторів ризику неінфекційних хвороб за 2019 рік (‎STEPS), встановлено, що 44,6 % жінок в Україні вживали алкоголь протягом останніх 30 днів. З них кожна друга жінка репродуктивного віку – 30–44 роки. У цьому віці більшість жінок можуть виносити й народити дитину. Приблизно в половині випадків вагітність буває незапланованованою і жінка продовжує без обмежень приймати алкоголь.

Фетальний алкогольний синдром плода впливає на:

  • зовнішність дитини: маленькі та вузькі очні щілини, сплющена або тонка верхня губа, широке пласке перенісся;
  • затримку фізичного розвитку: мала вага при народженні, надалі постійна мала вага, не зумовлена харчуванням;
  • розлади центральної нервової системи: розумова відсталість, порушення поведінки, неврологічні розлади, порушення інтелекту та/або аномалії структури мозку;
  • аномалії розвитку суглобів, серця, зовнішніх статевих органів тощо.

Діти, що піддавались дії алкоголю під час вагітності матері, у майбутньому мають значно вищий ризик алкогольної залежності.