Гепатит С: шляхи зараження та способи профілактики

2866
Гепатит – це запалення печінки, яке у більшості випадків має вірусну природу.

Існує п’ять основних вірусів гепатиту – типи А, В, С, D, E. Попри те, що кожен тип гепатиту небезпечний, найбільш поширеним є гепатит С (ВГС), який викликають віруси, що потрапляють в організм людини внаслідок контакту з зараженою кров’ю.

Майже 5% населення України інфіковано вірусним гепатитом С, проте знає про свій діагноз не більш ніж кожен десятий хворий, розповіли в Харківському обласному центрі контролю та профілактики хвороб. Зараз у зв’язку з війною через велику кількість поранень та оперативних втручань, які не завжди можуть проводитись у належних умовах зростає ризик інфікування вірусним гепатитом С.

Джерелом інфекції є хворий на гострий чи хронічний ВГС та вірусоносій. Зараження відбувається через контакт з кров’ю та її компонентами при вживанні ін’єкційних наркотиків, незахищеному статевому акті, переливанні крові, гемодіалізі а також при проведенні медичних, косметологічних процедур, манікюру, татуювання, пірсингу через неякісно продезінфікований та простерилізований інструментарій.

Заразитися через спільне використання посуду, обійми, рукостискання неможливо.

Інкубаційний період вірусного гепатиту С становить від 2 тижнів до пів року. Але у 80% випадків захворювання набуває прихованого характеру через що його називають лагідним вбивцею. Людина довгі роки може не знати, що є носієм вірусу, тоді як її печінка поступово руйнується. У деяких випадках хворий дізнається про свій діагноз випадково, наприклад, за аналізу крові чи спробі стати донором.

Якщо захворювання протікає гостро, можуть спостерігатися: підвищена втомлюваність, пітливість (особливо вночі), апатія, погіршення концентрації,  підвищення температури тіла, зниження апетиту, нудота та блювання, жовтяниця, біль у правому підребер’ї, зміна кольору сечі та калу.

Сучасні методи лікування дозволяють пацієнтам повністю вилікуватись від гепатиту С. Чим раніше розпочати лікування – тим вищими будуть шанси на одужання. Однак це не захищає від повторного зараження вірусом, тому необхідно дотримуватись профілактичних заходів.

Рекомендованими заходами профілактики є:

  • щеплення проти гепатитів А і В;
  • періодичне тестування на наявність антитіл до гепатиту С;
  • використання одноразового медичного інструментарію, при використанні багаторазового – забезпечити його належну дезінфекцію та стерилізацію;
  • використання засобів індивідуального захисту для медичних працівників;
  • користування у побуті індивідуальними предметами (зубні щітки, леза для гоління, контактні лінзи тощо);
  • ведення здорового способу життя, зокрема відмова від вживання наркотиків;
  • використання бар’єрної контрацепції (презервативів) при статевих контактах;
  • відмова від відвідування манікюрних салонів, тату-салонів, косметичних кабінетів, які не можуть гарантувати використання стерильних інструментів.
Читайте також: