Харків'янам готують нові податкові сюрпризи

1535
Податковий кодекс збираються перекроїти.


Члени парламентського комітету з питань податкової та митної політики підготували новий проект податкової реформи. За словами експертів, цей проект отримав підтримку президента і має всі шанси бути схваленим у Верховній Раді.

Автори документа пропонують кілька новацій. Зокрема, базову ставку ПДВ збираються знизити з нинішніх 20% до 15%, а податку на прибуток підприємств - з 18% до 15%. Базову ставку на доходи фізичних осіб депутати пропонують знизити до 10% (замість нині діючих 15% і 20%). Практично вдвічі буде знижений і ЄСВ - до 20% (зараз діє більше 70 ставок - від 33,2% до 49,7%). При цьому максимальну величину бази нарахування ЄСВ (17 прожиткових мінімумів) документ пропонує ліквідувати. Такий крок має призвести до зменшення податкового навантаження на фонд оплати праці і створити стимул для легалізації заробітних плат (за різними оцінками, зараз обсяг тіньових зарплат становить близько 200-250 млрд грн.).

Одна із серйозних новацій проекту - введення системи електронного адміністрування реалізації палива. Продаж палива на внутрішньому ринку стане неможливим без електронних акцизних накладних. Вони забезпечуватимуть наскрізний контроль над рухом нафтопродуктів і тим самим допоможуть позбавити ринок від контрабанди та фальсифікату.

По-новому депутати пропонують підійти і до транспортного податку. Його ставка залишиться колишньою - 25 тис. грн. на рік. Але об'єктом оподаткування пропонують зробити автомобілі вартістю більше 1 млн. грн. і не старше 5 років (сьогодні - автомобілі з об'ємом двигуна більше 3 л і не старше 5 років).

При підготовці проекту автори посилалися на міжнародний досвід: мовляв, аналогічні ставки податку на прибуток діють в Литві, Латвії, Румунії та Болгарії. І економіки цих країн успішно ростуть.

Однак економічні експерти вважають такий план нереалістичним. Причина банальна - видатки бюджету.

«Вони занадто високі, і альтернативних шляхів його наповнення немає - ні приватизація, ні підвищення акцизів, ні доходи від легалізації грального бізнесу не будуть достатніми, - упевнений заступник ГО« Публічний аудит »Андрій Вігірінскій. - Про зниження ставок податків може йти мова тільки тоді, коли зменшаться витрати, а це має статися не раніше 2017 року - коли закінчаться процеси трансформації НАК «Нафтогаз України» і будуть знижені витрати держбюджету на компенсації населенню у вигляді субсидій, а також зменшаться витрати на держпідприємства і на утримання чиновників».

Тим часом українці і так відчувають на собі небачене податковий тягар. Так, згідно з рейтингом Doing Business 2015, за рівнем загального податкового навантаження на бізнес Україна посідає 28-е місце у світі.

Особливо високою в Україні є податкове навантаження на заробітні плати - за цим показником наша країна посідає п'яте місце в світі. Саме вона є причиною того, що значна частина заробітних плат в Україні платиться в конвертах, а доходи громадян, у значній мірі, перебувають в тіні.

Хоча окремі чиновники запевняють, що деякі податки можна і збільшити.

Наприклад, на думку економічного експерта Ярослава Жаліло, загальна сума податків на нерухомість, які оплатили українці до держбюджету в 2015 році - 521 млн грн, - невелика.

Також, за словами Ярослава Жаліло, у податку на нерухомість необхідно враховувати ринкову вартість майна, а не його загальний метраж.

Що стосується ринкової вартості - вона повинна формуватися, виходячи з багатьох факторів, у тому числі повинна бути інформація, коли був побудований будинок і які матеріали при цьому використовувалися.

Читайте также:


Loading...