Гіпертонія: як запобігти хворобі

3922
17 травня – Всесвітній день боротьби з артеріальною гіпертензією.

Мета проведення заходів цього дня – підвищення інформованості населення про серйозні ускладнення хвороби та  про те, як можна запобігти розвитку цього захворювання.

Артеріальна гіпертонія (гіпертонічна хвороба, артеріальна гіпертензія) – одне з найбільш поширених хронічних захворювань у світі та в Україні зокрема. Воно супроводжується стійким підвищенням артеріального тиску вище допустимих меж (систолічний тиск вище 139 мм рт. ст. та (або) діастолічний тиск вище 89 мм рт. ст.).

Підвищений артеріальний тиск без належного лікування може призвести до інфаркту, інсульту, ниркової чи серцевої недостатності, погіршення зору та інших ускладнень. Навіть помірне підвищення артеріального пов’язане зі зменшенням очікуваної тривалості життя.

До 40% хворих не підозрюють у себе недугу, бо часто ця хвороба має безсимптомний перебіг.

Замислитися про профілактику гіпертонічної хвороби необхідно в молодому віці, особливо якщо хто-небудь із близьких родичів має серцево-судинні захворювання. Запобігти хворобі допоможуть здорові харчові звички і спосіб життя загалом:

  • ⇒ підтримуйте нормальну масу тіла;
  • ⇒ відмовтеся від куріння;
  • ⇒ обмежуйте кількість спожитого алкоголю, а краще взагалі не вживайте його;
  • ⇒ регулярно займайтеся фізичними вправами (не менше 30-40 хв 3-4 рази на тиждень);
  • ⇒ обмежуйте споживання солі (до 5 г на добу для дорослої людини — трохи менше чайної ложки, включно з «прихованою сіллю» в маринадах, копченостях, ковбасах, соусах і навіть у звичайному хлібі);
  • ⇒ вживайте продукти, багаті на калій (крупи, бобові, фрукти, овочі, зелень);
  • ⇒ уникайте стресів (чудовою профілактикою впливу стресів на організм є легкий біг, плавання, йога, прогулянка на природі тощо).

За даними Всесвітньої організації охорони здоров'я, профілактика, спрямована на зміну способу життя, є універсальною «вакциною» проти артеріальної гіпертензії, а застосування зазначених заходів сприяє зменшенню її нових випадків на 50%.

Джерело - сайт Харківського обласного центру контролю та профілактики хвороб